oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Kontakt - szkołaPaździernik 21 2016 13:14:03
NASZA SZKOŁAStrona główna BIP
Witamy
Witamy na oficjalnej stronie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu.

Nasz serwis korzysta z darmowego hostingu, dlatego powyżej pojawiają się reklamy, na które nie mamy wpływu.
Koncepcja pracy szkoły
Jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej

14 X 2016 r. świętowaliśmy jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej w Sępopolu. Licznie przybyłych gości i społeczność szkolną powitały już od zewnątrz wyeksponowane zdjęcia, które niczym kamienie milowe ilustrowały najważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Na specjalnie przystrojonych szkolnych korytarzach wyłożono kroniki klasowe, drużynowe, wyeksponowano dawne szkolne atrybuty. Wzrok zwiedzających przyciągały duże fotografie kadry pedagogicznej z różnych okresów, a także prezentacja multimedialna na temat życia szkolnego przez lata.
Podczas uroczystej akademii przybyłych powitała dyrektor szkoły Irena Bujalska, wygłaszając okolicznościowe przemówienie (w załączeniu). Na nasze zaproszenie odpowiedzieli: władze miasta, przedstawiciele nadzoru i różnych instytucji wspierających, emerytowani i obecni nauczyciele i pracownicy, rodzice, uczniowie, absolwenci.
W Dniu Edukacji Narodowej zgodnie z tradycją pracownicy szkoły otrzymali Nagrody Dyrektora za osiągniecia w minionym roku. Pewną nowością, ale za to kluczową, stało się pasowanie na ucznia 9 pierwszoklasistów. Ta nieliczna grupa najmłodszych uczniów na oczach zaproszonych gości najpierw zaprezentowała się w piosenkach, tańcu, wygłaszaniu tekstów z pamięci, a następnie złożyła ślubowanie i dostąpiła aktu pasowania. Bardzo dobrze zaprezentował się chór, składający się z absolwentów będących w różnym wieku. Chór pod batutą pana Krzysztofa Łuszczyka przeprowadził zebranych przez lata istnienia szkoły, prezentując wiązanki piosenek i tym samym wywołując wspomnienia, młodość i chęć wspólnej zabawy, szczególnie wśród starszej publiczności.
Do oklasków i uśmiechu skłoniły poczynania dwóch drużyn, które rywalizowały w konkursie ,,Kocham Cię, Szkoło!". Zastosowana formuła konkursu ,,na żywo" zarówno dla uczestników, jak i publiczności stwarzała okazję do przypomnienia historii szkoły, przywołania tekstów literackich z dawnego kanonu lektur, ale też poznania specyfiki współczesnej szkoły. Z przyjemnością przemieszczaliśmy się w czasie wraz z uczniami prezentującymi szkolną modę. Zwyciężyła reprezentacja klasy IVb składająca się z: uczennicy Michaliny Kowalewskiej, wychowawczyni- pani Marzeny Wolińskiej- Łosiewicz, emerytowanej nauczycielki pani Józefy Adamowicz i rodzica- pani Justyny Kożuch
Finałowa piosenka w wykonaniu absolwentki-nauczycielki pani Beaty Kondej porwała wszystkich do wspólnego śpiewania i jeszcze długo w sali gimnastycznej pobrzmiewały słowa:
"Przez Twe mury, Twe mury szerokie oszalałem
słońce, gwiazdy dziś Tobie oddały cały blask
a ja serce swe młode, gorące Ci oddałem
Tak zakochać się można w swej szkole tylko raz".


Następnie zebrani udali się na przechadzkę po szkole, wyrażali uznanie za wygląd i wyposażenie klas, zatrzymywali się i trzymając szkolne kroniki, wspominali, wspominali, wspominali. Wspólny obiad to kolejna okazja do rozmów, składania gratulacji i podziękowań. Wydane na tę okoliczność zbiór wywiadów z absolwentami i fotoksiążka ,,Kocham Cię, Szkoło!" a także buttony z jubileuszowym logo jeszcze długo będą przypominać o uroczystości 70-lecia Szkoły Podstawowej w Sępopolu.
Wyrażamy gorące podziękowanie wszystkim przybyłym za udział i współtworzenie historii szkoły.


Przemówienie p. Ireny Bujalskiej Dyrektora ZSP w Sępopolu

Życzenia z okazji jubileuszu


Zdjęcia z uroczystości ...


Materiały powstałe z okazji jubileuszu szkoły:


Wspomnienia o Państwu Sienkiewiczach - pierwszych Dyrektorach Szkoły Podstawowej w Sępopolu

Wspomnienia pani Jadwigi Szpili - Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sępopolu 1975-1992


Wspomnienia pani Doroty Góreckiej - Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sępopolu 1992-1999


Wspomnienia pani Ireny Bujalskiej - obecnej Dyrektor Szkoły Podstawowej


Wspomnienia p. Teresy Jaglińskiej- jednej z pierwszych uczennic Szkoły Podstawowej w Sępopolu.

Wywiady z absolwentami szkoły przygotowane przez uczniów klas piątych
POLSKO - ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2016
"To brak wiary w siebie sprawia, że ludzie boją się podejmowania wyzwań" - Muhammad Ali
Na szczęście grupie ludzi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz Urzędu Miasta w Sępopolu takiej wiary nie zabrakło i podjęli wyzwanie. Zorganizowali wymianę młodzieży polsko-rosyjskiej pod hasłem: rNic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia. "Zabawmy się w futurologa. Dom i miasto przyszłości - nasze wizje". Cele były ważne: rozwijanie kontaktów rówieśniczych, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów. W jaki sposób je osiągnięto? Poprzez umożliwienie młodzieży szkół partnerskich (z Sępopola, Kaliningradu i Piriesławska) wyartykułowania własnych wyobrażeń odnośnie przyszłości, poznania osiągnięć naukowych, zwiedzenia miast i szkół najbliższych sąsiadów.
Wszystko rozpoczęło się 3 października zajęciami integracyjnymi w Pieriesławsku. Młodzież szybko zawiązała nić porozumienia podczas zabaw m.in. w "zajciki" i "razciapę". Dobry humor nie opuszczał jej także podczas ogniska, na którym zaprezentowała swoje szkoły po angielsku. Był to też dzień pierwszych warsztatów futurologicznych, w czasie których młodzież zaprezentowała w formie scenek i plakatów swoje wizje nowoczesnej szkoły.
Część pomysłów jak za dotknięciem magicznej różdżki urealniła się już następnego dnia podczas wizyty w Szkole Przyszłości w Isakowie. Młodzi byli pod wrażeniem stosowanych tam technologii informacyjnych, laboratoriów chemicznych i fizycznych, pracowni technicznych, designu i cookingu, ale także stosunków między uczniami i nauczycielami oraz niezwykle zaangażowanego Samorządu Szkolnego.
Spodobał im się także Kaliningrad - miasto techniki i natury. Chłonęli wszystko - począwszy od przepysznych gofrów i mnóstwa rozrywki w Parku Młodości, poprzez relaks w ogrodzie botanicznym i zoologicznym, aż do ogromnej porcji wiedzy i nowinek technologicznych w parkach naukowo-technicznych (np. w Fabryce- Buffa). Zajęcia interaktywne w Centrum Atomowej Energii nie tylko otworzyły oczy młodzieży na blaski i cienie tego sektora gospodarki, ale przede wszystkim były przykładem świetnie zorganizowanej, nowoczesnej lekcji fizyki (a także chemii i angielskiego).
Ostatni dzień pobytu w Rosji przebiegał pod hasłem ,,Nasza wizja szkoły przyszłości'. Polsko-rosyjskie zespoły przygotowały bardzo ciekawe propozycje. Wykazały się przy tym kreatywnością i innowacyjnością. Bariera językowa? Nikt takiej nawet nie zauważył!
Odbyło się także uroczyste podsumowanie tej części projektu. Wszyscy byli pod niezwykle silnym wrażeniem występów gospodarzy. Urzekli oni gości swoim zaangażowaniem, wrażliwością artystyczną i talentami. Niejednemu łza się w oku zakręciła.
Podobnie przy pożegnaniu po pierwszej części projektu, tylko tym razem nie jedna, ale całe mnóstwo łez. Już wtedy było wiadomo, że bezpośrednie kontakty młodzieży były najlepszą formą do realizacji założonych celów ( pomimo tego, że "Decyzja oswojenia niesie za sobą ryzyko łez" - Antoine de Saint-Exupéry).A po tygodniu?
Ponownie spotkano się na ognisku, tylko tym razem w Sępopolu. Tu po raz pierwszy młodzież usłyszała o idei miast Cittaslow, o tym jak Sępopol wpisuje się w ten ruch oraz jakie działania służące poprawie efektywności energetycznej podejmuje szkoła.
Przedłużeniem tego wątku był kolejny dzień. Młodzi zwiedzali miasta należące do ruchu Cittaslow: Bartoszyce oraz Lidzbark Warmiński. Wszyscy byli pod wrażeniem spotkania z włodarzami tego drugiego miasta i jeszcze długo wspominali ich tam bardzo ciepłe przyjęcie. Poznali odmienne pojmowanie nowoczesności w życiu Lidzbarka, gdzie świadomie zwalnia się rytm miejskiego życia, dba o zrównoważony rozwój i poprawia efektywność energetyczną z zachowaniem dbałości o środowisko.
W Lidzbarku Warmińskim młodzież otrzymała także wspaniałą lekcję historii na zamku biskupów, a w nagrodę mogła aktywnie wypocząć w Termach Warmińskich.
Połączeniem zdobywania wiedzy odnośnie nowinek technologicznych, które mają zastosowanie we współczesnym świecie oraz nietuzinkowej rozrywki była także wycieczka szlakiem gdyńskiego modernizmu ( a zwłaszcza wizyta w Centrum Nauki "Eksperyment"). Dzięki bardzo otwartej na młodych ludzi, profesjonalnej przewodniczce (i tłumaczce jednocześnie) uczestnicy wymiany zdobyli mnóstwo wiedzy o historii Gdyni, ale mogli także zobaczyć jej współczesne piękno i nowoczesność oraz niezwykłą przyrodę (chociażby morze w czasie sztormu).
Myśl o połączeniu świata nauki, techniki i przyrody wyraźnie spodobała się młodzieży, bo ewidentnie widać ją było w efektach prac kolejnego dnia. A rozpoczął się on warsztatami języka angielskiego z wykorzystaniem TIK w Gimnazjum w Sępopolu. Kolejny raz sprawdziło się, że umiejętnie zaplanowana i przeprowadzona lekcja dostarcza nie tylko mnóstwa wiedzy, ale także można się w jej czasie świetnie bawić. Powstały interesujące prezentacje "Dom moich marzeń" w trzech wersjach językowych (angielskim, rosyjskim i polskim).
Uwieńczeniem dnia był wykład szkolnego dietetyka o odżywianiu oraz wiele radości podczas przygotowywania i konsumpcji wspólnej, zdrowej kolacji.
A na koniec? Uroczysta (bo uświetniona udziałem zaproszonych gości) prezentacja wyników prac młodzieży nad zadaniem, którego początkiem był wspólny spacer i zwiedzanie Sępopola już pierwszego dnia pobytu. Wtedy to uczniowie odnaleźli i sfotografowali w mieście kilka miejsc, które chcieliby unowocześnić zgodnie z przekonaniami, których nabyli w czasie realizacji projektu. Ich pomysły były odważne z jednej strony, ale także racjonalne z drugiej.
Widać było, że młodzi ludzie z Polski i Rosji podobnie postrzegają świat, podobnie marzą i planują przyszłość, że więcej ich łączy niż dzieli, a swoją postawą i wzajemnym odnoszeniem się do siebie przyczynią się do zbudowania pozytywnych, partnerskich relacji.
A czyż nie to było najważniejsze w tym projekcie?


Zdjęcia - pobyt w Rosji

Zdjęcia - pobyt w Polsce


Święto Drzewa
Z okazji Święta drzewa, które jest obchodzone 10 października uczniowie klasy II b wśród okolicznych drzew zorganizowali czytanie drzewom wiersza D.Gellner "Las", rozpoznawali zebrane liście, wyszukiwali ciekawe okazy do opisu oraz wykonali "własnoręcznie" jesienne drzewo.

H. Petrecka-Wrzosek

Zdjęcia...
We współpracy z Fundacją Pro Liberis et Arte
Fundacja Pro Liberis et Arte z początkiem 2016 roku w ramach swojej działalności rozpisała kolejną edycję konkursu. Tym razem ideą przedsięwzięcia, zaproponowanego licznym szkołom gimnazjalnym, z terenu naszego województwa, było przygotowanie przez młodzież biznes planu oraz reklamy radiowej. W tegoroczne szkolenie zaangażowali się wolontariusze Fundacji Rozwoju Michelin, pracownicy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM oraz Radia Olsztyn, oraz Rotary Club Bartoszyce- Lidzbark Warmiński
Dnia 12 maja 2016 roku zorganizowano szkolenie pt. 'Biznes Plan', w którym udział wzięli uczniowie szkół z Kraszewa, Wojciech, Purdy, Bezled oraz Sępopola. Miejscem spotkania był Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. Tak właśnie tegoroczny konkurs 'Myśl ekonomicznie - Biznes się kręci' organizowany przez Fundacja Pro Liberis et Arte wszedł w etap realizacji. Szkolenie było prowadzone przez Lidię Gut oraz wolontariusza Michelin Grzegorza Chrapowickiego. Dodatkowo uczniowie nauczyli się jak stworzyć dobrą reklamę swojej działalności. Pani Dr Magdalena Szydłowska z Radia Olsztyn i Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM pokazała, co musi być w niej zawarte i jak ją nagrać.
Poziom, rozmach i innowacyjność projektów przygotowanych przez młodzież przerósł oczekiwania trenerów i organizatorów. Wybór zwycięzcy był bardzo trudny. Jury, składające się z profesorów, menedżerów, dyrektorów radia stanęło przed niezmiernie trudnym zadaniem.
Jakie to były projekty:
Bezledy - Sołtysowy Gaj
Kraszewo - "rAnimki"
Purda- Imagine Art
Sępopol - Cooking Room
Wojciechy - Spółdzielnia Uczniowska "Wojtek"
Gala zwycięzców, połączona ze stałą inicjatywą dnia międzynarodowego odbyła się w Wojciechach. 17 czerwca, zorganizowano Dzień Niemiecki. Podczas tego dnia wolontariuszki Fundacji Borussia przygotowały wiele interesujących zabaw ruchowych dla dzieci, lokalna społeczność Wojciech gotowała dania polskie, a panie z Mniejszości Niemieckiej raczyły wszystkich daniami kuchni niemieckiej. Nie zabrakło akcentów muzycznych. Nauczycielki ze Szkoły Muzycznej w Olsztynie oraz Szkoły Muzycznej w Dywitach rozruszały muzycznie młodzież. Tańczył i śpiewał również zespół Mniejszości Niemieckiej Saga oraz lokalny zespół Wojcieszanie.
Po wielu atrakcjach odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród konkursu ekonomicznego "Biznes się kręci". I choć pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Purdzie ze swoim projektem "Imagine Art", to wszystkie projekty zasługują na wyróżnienie. I w związku z tym 30 września w Dniu Chłopaka w nagrodę uczniowie pojechali na wycieczkę do Warszawy do Centrum Naukowego Kopernik. Było to możliwe dzięki wsparciu Rotary Club Lidzbark Warmiński i Bartoszyce. Za co serdecznie dziękujemy!.


Zdjęcia ...

U pięciolatkow...
30 września w naszej grupie świętowaliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA. Ów dzień obchodziliśmy pod hasłem "Jesteśmy dżentelmenami - jesteśmy super Chłopakami!". Nie obyło się bez dobrej zabawy oraz wielu zadań do wykonania przez naszych panów. Nasi chłopcy zostali poddani następującym próbom:
1. Próba odwagi
2. Próba cierpliwości
3. Próba wiedzy
4. Próba siły
Na koniec dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, które samodzielnie dla nich przygotowały.

B. Kondej

Zdjęcia ...
Dzień Chłopaka w III B SP
W piątek, 30 września obchodziliśmy klasowy Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla chłopców wiele ciekawych konkurencji. Zabawa rozpoczęła się od przyszywania guzików. Następnym zadaniem było dopasowanie nazwiska zawodnika do klubu piłkarskiego, w którym gra, chłopcy również rozpoznawali marki samochodów. Na koniec zjedli cytrynę bez "kwaśnej" miny. Każdy uczestnik konkursu wygrał, dlatego za swoje zmagania otrzymali oryginalne medale własnoręcznie wykonane przez dziewczynki i drobne nagrody zakupione przez rodziców. To była udana zabawa.

M. Płatek
Zdjęcia ...

Nasze miejsce pamięci

Tradycyjnie 26 września uczniowie klas III Gimnazjum uroczyście słowami: "przejmując miejsce pamięci pod swoją opiekę dołóżcie wszelkich starań dla utrzymania obiektu w należytym porządku godnym tego miejsca" przekazali opiekę nad Pomnikiem Ofiar Niemieckiego Nazizmu w Sępopolu uczniom klas II gimnazjum.
Uczniowie klas II zapalili znicze i złożyli wieniec. Od tej pory to oni przez cały rok będą opiekować się tym ważnym dla naszej społeczności lokalnej miejscem.

Zdjęcia ...
W Stadninie Koni w Liskach

Uczniowie klasy pierwszej i klas drugich w pierwszą jesienną wycieczkę wybrali się do Stadniny Koni w Liskach. Celem wyjazdu było zwiedzanie stadniny oraz poznanie trybu życia i zasady żywienia zwierząt hodowlanych jakim są konie. To w tej stadninie powstała rasa koni szlachetnych, która długo uważana była za jedną z najcenniejszych w Europie r11; konie trakeńskie. Tu w starych stajniach są niezwykłej urody klacze i ogiery, których rodowody sięgają XVIII wieku. Dzięki uprzejmości pana prezesa stadniny i trafnego przekazu przez pracownika stadniny, dzieci poznały nazewnictwo związane z hodowlą koni, nauczyły się odróżniać cztery rodzaje ich maści, poznały wygląd stajni, a także zobaczyły ubiór dla jeźdźca i sprzęty w jakie powinien być osiodłany koń. Pan przewodnik rozbudził w nas ciekawość identyfikacji konia: dowiedzieliśmy się, że są różne dodatkowe odmiany umaszczenia na głowie i kończynach. Te, które występują na głowie konia to gwiazdka - mały biały znak umieszczony na czole, strzałka - wąski pasek białej sierści na grzbiecie nosa, zaś na kończynach koni różne formy zabarwienia ich nóg to np. skarpetki - biała sierść nad kopytem.
Po ciekawej lekcji z hodowli koni udaliśmy się na ognisko przygotowane przez rodziców. Nie zabrakło również świetnej zabawy na placu zabaw.

Wychowawczynie dziękują prezesowi stadniny panu Paul Antonii za możliwość zwiedzania Stadniny Koni, a rodzicom za pomoc w organizacji pobytu w Liskach.

K. Wierzbowska

Zdjęcia....
Jeszcze o Tygodniu Cittaslow w naszej szkole ...


W dniach 19.09-23.09.2016r. w najmłodszej grupie wiekowej przystąpiono do realizacji zajęć z programu Cittaslow. Głównym celem zajęć było propagowanie wolniejszego trybu życia, jako alternatywy wobec wielkomiejskiego pośpiechu. Podczas wspólnych zabaw dzieci zapoznały się z historią głównego bohatera Ślimaka Maciusia, który wraz z nimi poznawał najciekawsze zakątki i zabytki Sępopola. Najmłodsi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamienili się w malutkie ślimaki, wykonali ekologiczny pojazd, którym nasz bohater mógł podróżować oraz stworzyli plakat zachęcający do odwiedzania naszej miejscowości. Uczniowie klas I-III dyskutowali na temat zachowania bohaterów opowiadania "Ślimak Maciuś" i wyciągali wnioski. Podawali swoje propozycje miejsc w Sępopolu, gdzie można odpocząć, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym, czy też sportowym. Odbyli również wycieczkę do tych miejsc. Dzięki przeprowadzonym zajęciom wszyscy uświadomili sobie,
że ciągły pośpiech nie służy nikomu i warto się zatrzymać aby z kimś porozmawiać, zastanowić się, pomyśleć, odpocząć i zregenerować umysł i ciało.

K. Ilnicka

Zdjęcia...

Bezpiecznie w drodze do szkoły

23 września 2016r klasa pierwsza gościła u siebie funkcjonariusza z Posterunku Policji w Sepopolu st.asp. Radosława Kubkowskiego, który przeprowadził pogadankę dotyczącą zachowania bezpieczeństwa podczas poruszania się w drodze z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Funkcjonariusz uświadomił dzieciom konieczność stosowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa nie tylko w drodze do szkoły ale zachowania ostrożności w domu, a także podczas zabaw na powietrzu. Aby być bardziej widocznym na drodze pan policjant wręczył każdemu uczniowi znaczki odblaskowe. Pogadanka zakończyła się wspólnym spacerem i przejściem wraz z funkcjonariuszem policji ulicami naszego miasta. Do spaceru pierwszoklasistów dołączyli też starsi koledzy z klasy II a. Wszyscy mieli okazję praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę dotyczącą zasad ruchu drogowego i przed każdym przejściem przez pasy stosowali 5 zasad przechodzenia przez jezdnię.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...
W tygodniu Citasslow

Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej 22.09.2016 r. wzięli udział w lekcji Cittaslow, której głównym celem było
propagowanie wolniejszego trybu życia, jako alternatywy wobec wielkomiejskiego pośpiechu.
Uczniowie dyskutowali na temat zachowania bohaterów opowiadania "Ślimak Maciuś" i wyciągali wnioski.
Podawali swoje propozycje miejsc w Sępopolu, gdzie można odpocząć, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym,
czy też sportowym. Odbyli wycieczkę do tych miejsc. Wiedzą, że ciągły pośpiech nie służy nikomu i warto się
zatrzymać aby z kimś porozmawiać, zastanowić się, pomyśleć, odpocząć i zregenerować umysł i ciało.

I. Kuniej

Zdjęcia ...
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Strefa rodzicaWspółpraca

Projekty
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
right border
unten links unten rechts


801849 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie