oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Kontakt - szkołaLipiec 16 2018 20:08:31
NASZA SZKOŁAStrona główna BIP
16 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony co roku w trzeci czwartek listopada, jest elementem akcji „Rzuć palenie razem z nami”, której celem jest walka z paleniem tytoniu. Z dymem tytoniowym do organizmu dostaje się mieszanina siedmiu tysięcy substancji
i związków chemicznych, które wraz z krwią docierają do każdej komórki ciała palacza. Wśród nich znajduje się około 70 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210), liczne substancje kardiotoksyczne (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk) oraz psychoaktywna nikotyna, która odpowiada za rozwój uzależnienia od tytoniu. Substancje te nie są obojętne dla zdrowia. Wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na liczne nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia.
Rzucenie palenia ma zawsze pozytywny wpływ na zdrowie osoby palącej. Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa obniża się tętno a podwyższone ciśnienie krwi zaczyna wracać do normy. Po 8 godzinach minie stan „zaczadzenia” i organizm będzie lepiej dotleniony, a już po 24 godzinach znacznie zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. Początkowo może pojawić się wzmożony kaszel, który jest oznaką uruchomienia naturalnych procesów oczyszczania. Po kilku miesiącach odczuwana jest znaczna poprawa wydolności oddechowej i ogólnej kondycji fizycznej, ustępują duszności i mija uczucie zmęczenia. Utrzymywanie abstynencji tytoniowej przez kolejne lata zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.
Po zaprzestaniu palenia pojawia się lepsze samopoczucie psychiczne, co jest wynikiem przywrócenia naturalnej równowagi biochemicznej w mózgu. Nerwowość i stres są często uzasadnieniem palenia. Tymczasem, to właśnie nikotyna jest czynnikiem powodującym zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiadających za regulowanie nastroju. Rzucenie palenia w dłuższej perspektywie pozwala ustabilizować nastrój i lepiej radzić sobie
z codziennymi wyzwaniami.
W ramach akcji promującej rzucenie palenia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bartoszycach zaprasza 16 listopada, w godzinach 12:00-14:00 do Galerii INBAG w Bartoszycach, gdzie zorganizowane zostanie stoisko promocji zdrowia. Chętne osoby palące będą mogły skorzystać z badania pomiaru zawartości tlenku węgla
w wydychanym powietrzu. Prowadzona będzie również dystrybucja materiałów edukacyjnych dotyczących szkodliwości palenia na zdrowie człowieka
Rzucenie palenia jest zawsze źródłem ogromnej satysfakcji. Dla wielu osób jest dowodem, że potrafią pokonywać własne ograniczenia. Dodatkowo rzucając palenie można zaoszczędzić pieniądze. Przyjmując, że wypalana zostaje jedna paczka papierosów dziennie, która kosztuje 12 zł, po miesiącu w budżecie domowym zostaje ok. 360 zł. Mając świadomość korzyści wynikających z zaprzestania palenia zawsze warto spróbować żyć bez papierosa.

Justyna Kowalkowska
PSSE w Bartoszycach

Źródło:
www.jakrzucicpalenie.pl
„Kto Ty jesteś?- Polak Mały!”

W całym procesie dydaktyczno-wychowawczym dziecka bardzo ważną rolę odgrywa ta strona działalności, która zajmuje się kształtowaniem uczuć patriotycznych oraz przywiązaniem do Ojczyzny. Kształtuje ona rozwój dziecka oraz przygotowuje go od życia w społeczeństwie. Słowa takie jak "Ojczyzna", "Polak", "Patriota" są niezrozumiałe dla większości dzieci rozpoczynających swoją edukację. Aby w przyszłości dziecko zrozumiało znaczenie tych pojęć, należy już od samego początku przybliżać mu ich znaczenie, poprzez stosowanie prostych sposobów i metod dostosowanych do ich możliwości. Głównym założeniem projektu edukacyjnego "Kto Ty jesteś?- Polak Mały!" było to aby dzieci utrwaliły swoją dotychczasową wiedzę odnośnie własnego kraju oraz przyswoiły nowe wiadomości. Najmłodsi z zaciekawieniem brali udział w zajęciach oraz wykonywali wszelkie prace z nimi związane. Podsumowaniem tygodniowych zmagań był Wewnątrzgrupowy Konkurs Wiedzy Patriotycznej.

Wychowawcy grup przedszkolnych

Zdjęcia ...
,,Co w Cygańskiej duszy gra”


15 listopada 2017r. dzieci z grup przedszkolnych i uczniowie klas I-III uczestniczyli w wyjątkowym Spotkaniu z Muzyką. A dlaczego było ono wyjątkowe? Otóż, gościliśmy muzyków romskich grających na skrzypcach, gitarze i akordeonie. Dzięki nim poznaliśmy niezwykłą muzykę i śpiew. W opowieści słowno-muzycznej przemierzyliśmy pół Europy, aby odnaleźć w muzyce romskiej radość, pasję, smutek i miłość.
Na koniec spotkania tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy muzycznej, w którym doskonałą wiedzą muzyczną na temat prezentowanych instrumentów wykazał się Eryk Dąbrowski z klasy Ia. Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas finału.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...

Film 1
Film 2
„Plastusiowy pamiętnik”
14 listopada uczniowie klas I i II SP wybrali się do Bartoszyc na spektakl teatralny pt. "Plastusiowy pamiętnik" w wykonaniu aktorów PSE Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Przedstawienie oparte zostało na najciekawszych wątkach znanej i lubianej książki Marii Kownackiej. Sztuka w ciekawy i zwięzły sposób przedstawia przygody ludzika z plasteliny Plastusia i jego przyjaciół z piórnika - stalówki, ołówka, scyzoryka i gumki myszki, którzy razem świetnie się bawią. Poznajemy też Tosię, roztrzepaną Zosię, śmiesznego brata Tosi - Jacka i niezbyt grzecznego Witka. To oni wspólnie przekazali najmłodszym widzom, że trzeba ładnie pisać, być dla siebie miłym i nikogo nie obrażać.
Całe przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, mówiło o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze i mądrości, a kolorowa scenografia była jego ubogaceniem.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...
Przegląd Pieśni Patriotycznych w Ponikach

14 listopada 2017 roku nasi uczniowie wzięli udział w PRZEGLĄDZIE PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ - WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM. Organizowanym przesz Szkołę Podstawową w Ponikach . Punktualnie o godz 9.00 swoje zmagania wokalne rozpoczęły dzieci ze szkoły w Wiatrowcu, Dzietrzychowa, Ponik i Sępopola. Mimo że repertuar miał wydźwięk patriotyczny był bardzo różnorodny, a uczniowie wykazali się ogromnym profesjonalizmem i umiejętnościami wokalnymi. Każda ze szkół otrzymała pamiątkową statuetkę i dyplom. IV przegląd uważamy za udany, a w przyszłym roku miejmy nadzieję również tam zawitamy.

B.Witek

Zdjęcia...
Pamiętaliśmy...

1. listopada, według większości z nas jest dzień wszystkich zmarłych. Według nas, czyli członków klubu wolontariusza jest dzień PAMIĘCI o zmarłych. Niestety nie wszystkie groby są obdarowanę tą tak ważną pamięcią. Postanowiliśmy w związku z tym coś zrobić, każdy wolontariusz miał za zadanie wybrać jeden lub więcej grobów, które według niego potrzebują opieki i wziąć na siebie ten obowiązek. Nie jest to oczywiście sytuacja jednorazowa, wybranym grobem opiekujemy się przez cały rok. Mamy nadzieję, że w ten sposób damy ludziom przykład, jak nie wiele czasami trzeba, by zrobić naprawdę dobry uczynek.

Klub Wolontariusza

Zdjęcia ...
"JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”

Pod takim hasłem przebiegała w dniach 16-20.10.2017r. Kampania Społeczna z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, do której przystąpili uczniowie najmłodszej grupy wiekowej wraz z oddziałami przedszkolnymi. Kampania została objęta Patronatem Honorowym MEN oraz instytucji województwa kujawsko-pomorskiego: Wojewody, Marszałka, Kuratora Oświaty. Akcja miała na celu kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji, empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo.
Działania, jakie podjęte zostały z uczniami klas I-III oraz w oddziałach przedszkolnych w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski to przede wszystkim zajęcia edukacyjne, które miały na celu przybliżyć uczniom świat osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz poszerzyć wiedzę na temat potrzeb tych osób. To zagadnienie od kilku lat staje się nam bardziej bliższe, gdyż w naszej najmłodszej grupie wiekowej jest uczennica, która jest dzieckiem słabo widzącym, dlatego tym bardziej zależało nam, aby przybliżyć uczniom świat osób z dysfunkcją wzroku.
Podczas zajęć odczytany został list chłopca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bydgoszczy, w którym zwraca się z prośbą , aby w Międzynarodowym Dniu Białej Laski porozmawiać o możliwościach i potrzebach osób niepełnosprawnych wzrokowo.
Włączając się w kampanię uczniowie poznali historię Dnia Białej Laski, dowiedzieli się jak zachowywać się w towarzystwie osoby niewidomej. Każdy z uczniów miał możliwość wczuwania się w rolę osoby z dysfunkcją wzroku: doświadczał chodzenia po sali i przemieszczania się między ławkami w klasie z zasłoniętymi oczami. Uczniowie odgrywali także scenki sytuacyjne, podczas których wcielali się w sytuacje osób niewidomych, uczestniczyli w zabawach kształcących orientację przestrzenną i sprawność ruchową, opowiadały o trzymanych w ręku przedmiotach używając innych zmysłów niż narząd wzroku. Poznali brajlowski system punktowy, podejmowali próby pisania swoich imion kodując litery alfabetem Braille a.
Po zakończonych zabawach i ćwiczeniach dzielili się swoimi wrażeniami i odczuciami. Każdy z nich stwierdził, że trudno poruszać się, gdy nic się nie widzi.
Amelka, która jest dzieckiem słabo widzącym opowiadała o tym, co jej pomaga, a w czym oczekiwałaby pomocy nie tylko od rówieśników.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...
Ze śniadaniem w nowy dzień!

8 listopada 2017r. dzieci w oddziałach przedszkolnych wraz z rodzicami i uczniowie klas I-III SP włączyli się w ogólnopolską akcję pod hasłem ,,Śniadanie daje moc".
Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do pracy, nauki, siłę do zabawy. Przygotowując się do akcji przypomnieliśmy sobie 12 zasad zdrowego odżywiania, rozmawialiśmy o produktach jakie powinny pojawić się na naszych stołach podczas uroczystości śniadania. Zależało nam również na tym, aby nasze drugie śniadanie w klasie/w grupie przedszkolnej było pełnowartościowe, dlatego wszyscy w tym dniu przynieśli przeróżne produkty, z których wykonaliśmy zdrowe, pożywne kanapki. Warzywa i owoce królowały podczas posiłku.
Wspólne śniadanie było dla wszystkich świetną zabawą, a zarazem nauką o tym, jak ważne jest rozpoczynać dzień od śniadania.

Opiekun grupy wiekowej: Krystyna Wierzbowska

Zdjęcia ...
OTK 2017 w naszej szkole


Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery przebiegał pod hasłem "Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty!". W dniach 16-22 października w naszej szkole podejmowanych było szereg inicjatyw mających na celu przybliżenie uczniom zasad funkcjonowania rynku pracy oraz przygotowania do planowania kariery edukacyjno- zawodowej. Uczniowie z klasy siódmej na zajęciach plastyki wykonali prace plastyczne nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów OTK. Powstałe prace można podziwiać w holu przy pokoju nauczycielskim. Uczniowie klas drugich gimnazjum przeprowadzili wywiady m.in. z lekarzem, policjantem, pedagogiem. Niebawem część z nich będzie można przeczytać w zakładce doradca zawodowy na stronie szkoły. 15 gimnazjalistów z klas trzecich odwiedziło fabrykę mebli tapicerowanych "Nova Mazur Design" w Bartoszycach. Uczniowie poznawali poszczególne działy produkcji, stanowiska pracy wyodrębnione w poszczególnych działach oraz maszyny i urządzenia stosowane w produkcji.
Podsumowaniem działań podejmowanych w ramach OTK był "Międzyklasowy Turniej Zawodoznawczy". W konkurencjach konkursowych zmagały się czteroosobowe drużyny z klas VII, II i III gimnazjum. W sumie pięć drużyn, którym gorąco kibicowali koledzy z klasy. Uczniowie zmagali się z następującymi zadaniami:
a. Quiz wiedzy o rynku pracy
b. "Zawodowe Kalambury"- zgadnij jaki to zawód? Jedna z osób prezentowała członkom swojej drużyny wylosowany zawód.
c. "Nietypowe pomysły na pracę". Uczniowie wysłuchali trzech skrótowych opisów zawodów tj. Wedding planner, Groomer, Headhunter . Ich zadaniem było dobranie właściwej nazwy do opisu.
d. "Obszary kształcenia a zawód"- zadanie polegało na przyporządkowaniu przykładowych zawodów do wskazanych obszarów kształcenia.
e. "Poczuj się jak?" Każda z drużyn wylosowała jedną z pięciu nazw zawodów. Ich zadaniem było zmierzyć się z wykonaniem czynności, zadania charakterystycznego dla wylosowanego zawodu wykorzystując dostępne narzędzia, materiały.
- krawiec (przyszycie dwóch guzików w odległości 20 centymetrów.
- kucharz- ubicie sztywnej piany z trzech białek
- florysta - przygotowania kompozycji jesiennej z dostępnych materiałów
- fryzjer - wykonanie uczesania lub upięcie na uroczystość zaślubin)
- mechanik- spasowanie śrub do nawierconych w desce otworów i połączenie z właściwą nakrętką.
W efekcie I miejsce zajęła drużyna z klasy IIIa, drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy IIa, a na trzeciej pozycji uplasowali się gimnazjaliści z klasy IIIb.

K. Stankiewicz

Zdjęcia...
Dzień Postaci z bajek


W poniedziałek 6 listopada w grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia otarte z udziałem rodziców i dziadków z okazji obchodzonego w grupie Dnia Postaci z Bajek. Zaproszeni goście licznie przybyli na zorganizowane zajęcia. Dzieci zostały przywitane zagadkami dotyczącymi tytułów znanych i lubianych bajek, a także ich zadaniem było rozpoznanie bajkowych bohaterów. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na zajęcia praktyczne, których celem było wykonanie ulubionej postaci z bajki. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy ciesząc się z obecności swoich bliskich. Przy pomocy dorosłych powstały cudowne prace, które zostały dumnie zaprezentowane przez dzieci.

K.Ferdycz, H.Szturo

Zdjęcia ...
,, Szukamy kolorów i smaków jesieni"
Jesień to niezwykle barwna pora roku, w której otaczająca nas przyroda pokazuje swoje różnobarwne piękno. Żeby jak najdłużej można było podziwiać malowniczą porę roku uczniowie klasy IIa z dużym zaangażowaniem przystąpili do klasowego konkursu ,,Szukamy kolorów i smaków jesieni". W formie plastycznej przedstawili swoje wyobrażenie o jesieni. Efektem ich działań to prace wykonane różnymi technikami z wykorzystaniem darów jesieni. Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią i pomysłowością. Komisja w składzie p. Barbara Awtuch i p. Beata Witek oceniając prace zwróciła uwagę na ich wysoki poziom, różnorodność wykorzystanych technik, pomysłowość i estetykę wykonania. I miejsce przyznała Kai Kozieł, II miejsce otrzymała Laura Bielicka i Piotr Ebert, a III miejsce otrzymali: Paweł Bogusławski, Piotr Łuszczyk, Wojtek Łuszczyk, Kuba Siemaszko, Kalina Wierzbicka, Kacper Strojny.
Galerię prac konkursowych można podziwiać w naszej klasie.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...
Strona 9 z 11 << < 6 7 8 9 10 11 >
Strefa rodzicaNasze przedszkole
Współpraca

Projekty
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
right border
unten links unten rechts


1346048 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie