15 Dni Nauki i Sztuki
Dodane przez edelezuch dnia Październik 02 2017 21:21:06

27 września 2017 r. grupa 34 gimnazjalistów wyjechała do Olsztyna na 15 Dni Nauki i Sztuki organizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wyjazd odbył się w ramach projektu "Aktywny w Gimnazjum,przedsiębiorczy w życiu".
Uczniowie zobaczyli jak działa mobilne laboratorium do badania jakości powietrza - superczuła aparatura do pomiarów zanieczyszczeń powietrza (Airpointer), która wykrywa nawet 1 cząsteczkę tlenku azotu (szkodliwego gazu) przypadającą na miliard cząsteczek powietrza oraz jedną miliardową część grama pyłu występującego w każdym litrze powietrza.
Następnie, na wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, obejrzeli wystawę owoców i roślin uprawianych w Ogrodzie Dydaktyczno-Doświadczalnym UWM oraz innych regionach Polski i świata. Niektórych warzyw na próżno można szukać na sklepowych półkach. Do takich mało popularnych roślin należą, m.in. kolorowe odmiany marchwi, miechunka pomidorowa, kiwano, portulaka. Obecnie swój renesans przeżywają również warzywa zapomniane, np. jarmuż, pasternak, burak liściowy, topinambur, brukiew, czy skorzonera.
Skąd się wziął nalot na słodyczach, przędza w kaszy... Czemu mąka nieprzyjemnie pachnie? Kogo możemy spotkać w bakaliach i przyprawach? Podczas warsztatów Owady w kuchni i spiżarni pod lupą, uczniowie znaleźli odpowiedź na te i jeszcze inne pytania, zobaczyli żywe hodowle owadów oraz uszkodzenia przez nie powodowane.
Na zakończenie pobytu na Uniwersytecie, uczniowie wysłuchali wykładu Zwykłe niezwykłe chwasty oraz obejrzeli wystawę fotograficzną naturalnych okazów chwastów. Mimo, że człowiek od tysięcy lat stara się eliminować je z pól, to one ciągle występują, bez względu na jakość gleby, przebieg pogody, bez pomocy i pielęgnacji. Może właśnie na tym polega ich niezwykłość. Druga część wystawy dotyczyła pracy rolnika na przestrzeni dziejów. Prezentowana wystawa pokazywała jak zmieniała się praca w gospodarstwach rolnych na przestrzeni ostatnich 100 lat.

E.Wójcik, K.Gawerska, M.Wolińska-Łosiewicz

Zdjęcia ...