oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Kontakt - szkołaMaj 20 2019 08:52:34
NASZA SZKOŁA
Strona główna BIP
POLSKO - ROSYJSKA WYMIANA MŁODZIEŻY 2016
"To brak wiary w siebie sprawia, że ludzie boją się podejmowania wyzwań" - Muhammad Ali
Na szczęście grupie ludzi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz Urzędu Miasta w Sępopolu takiej wiary nie zabrakło i podjęli wyzwanie. Zorganizowali wymianę młodzieży polsko-rosyjskiej pod hasłem: rNic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia. Zabawmy się w futurologa. Dom i miasto przyszłości - nasze wizjer1;. Cele były ważne: rozwijanie kontaktów rówieśniczych, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów. W jaki sposób je osiągnięto? Poprzez umożliwienie młodzieży szkół partnerskich (z Sępopola, Kaliningradu i Piriesławska) wyartykułowania własnych wyobrażeń odnośnie przyszłości, poznania osiągnięć naukowych, zwiedzenia miast i szkół najbliższych sąsiadów.
Wszystko rozpoczęło się 3 października zajęciami integracyjnymi w Pieriesławsku. Młodzież szybko zawiązała nić porozumienia podczas zabaw m.in. w "zajciki" i "razciapę". Dobry humor nie opuszczał jej także podczas ogniska, na którym zaprezentowała swoje szkoły po angielsku. Był to też dzień pierwszych warsztatów futurologicznych, w czasie których młodzież zaprezentowała w formie scenek i plakatów swoje wizje nowoczesnej szkoły.
Część pomysłów jak za dotknięciem magicznej różdżki urealniła się już następnego dnia podczas wizyty w Szkole Przyszłości w Isakowie. Młodzi byli pod wrażeniem stosowanych tam technologii informacyjnych, laboratoriów chemicznych i fizycznych, pracowni technicznych, designu i cookingu, ale także stosunków między uczniami i nauczycielami oraz niezwykle zaangażowanego Samorządu Szkolnego.
Spodobał im się także Kaliningrad - miasto techniki i natury. Chłonęli wszystko - począwszy od przepysznych gofrów i mnóstwa rozrywki w Parku Młodości, poprzez relaks w ogrodzie botanicznym i zoologicznym, aż do ogromnej porcji wiedzy i nowinek technologicznych w parkach naukowo-technicznych (np. w Fabryce- Buffa). Zajęcia interaktywne w Centrum Atomowej Energii nie tylko otworzyły oczy młodzieży na blaski i cienie tego sektora gospodarki, ale przede wszystkim były przykładem świetnie zorganizowanej, nowoczesnej lekcji fizyki (a także chemii i angielskiego).
Ostatni dzień pobytu w Rosji przebiegał pod hasłem ,,Nasza wizja szkoły przyszłości'. Polsko-rosyjskie zespoły przygotowały bardzo ciekawe propozycje. Wykazały się przy tym kreatywnością i innowacyjnością. Bariera językowa? Nikt takiej nawet nie zauważył!
Odbyło się także uroczyste podsumowanie tej części projektu. Wszyscy byli pod niezwykle silnym wrażeniem występów gospodarzy. Urzekli oni gości swoim zaangażowaniem, wrażliwością artystyczną i talentami. Niejednemu łza się w oku zakręciła.
Podobnie przy pożegnaniu po pierwszej części projektu, tylko tym razem nie jedna, ale całe mnóstwo łez. Już wtedy było wiadomo, że bezpośrednie kontakty młodzieży były najlepszą formą do realizacji założonych celów ( pomimo tego, że "Decyzja oswojenia niesie za sobą ryzyko łez" - Antoine de Saint-Exupéry).A po tygodniu?
Ponownie spotkano się na ognisku, tylko tym razem w Sępopolu. Tu po raz pierwszy młodzież usłyszała o idei miast Cittaslow, o tym jak Sępopol wpisuje się w ten ruch oraz jakie działania służące poprawie efektywności energetycznej podejmuje szkoła.
Przedłużeniem tego wątku był kolejny dzień. Młodzi zwiedzali miasta należące do ruchu Cittaslow: Bartoszyce oraz Lidzbark Warmiński. Wszyscy byli pod wrażeniem spotkania z włodarzami tego drugiego miasta i jeszcze długo wspominali ich tam bardzo ciepłe przyjęcie. Poznali odmienne pojmowanie nowoczesności w życiu Lidzbarka, gdzie świadomie zwalnia się rytm miejskiego życia, dba o zrównoważony rozwój i poprawia efektywność energetyczną z zachowaniem dbałości o środowisko.
W Lidzbarku Warmińskim młodzież otrzymała także wspaniałą lekcję historii na zamku biskupów, a w nagrodę mogła aktywnie wypocząć w Termach Warmińskich.
Połączeniem zdobywania wiedzy odnośnie nowinek technologicznych, które mają zastosowanie we współczesnym świecie oraz nietuzinkowej rozrywki była także wycieczka szlakiem gdyńskiego modernizmu ( a zwłaszcza wizyta w Centrum Nauki "Eksperyment"). Dzięki bardzo otwartej na młodych ludzi, profesjonalnej przewodniczce (i tłumaczce jednocześnie) uczestnicy wymiany zdobyli mnóstwo wiedzy o historii Gdyni, ale mogli także zobaczyć jej współczesne piękno i nowoczesność oraz niezwykłą przyrodę (chociażby morze w czasie sztormu).
Myśl o połączeniu świata nauki, techniki i przyrody wyraźnie spodobała się młodzieży, bo ewidentnie widać ją było w efektach prac kolejnego dnia. A rozpoczął się on warsztatami języka angielskiego z wykorzystaniem TIK w Gimnazjum w Sępopolu. Kolejny raz sprawdziło się, że umiejętnie zaplanowana i przeprowadzona lekcja dostarcza nie tylko mnóstwa wiedzy, ale także można się w jej czasie świetnie bawić. Powstały interesujące prezentacje "Dom moich marzeń" w trzech wersjach językowych (angielskim, rosyjskim i polskim).
Uwieńczeniem dnia był wykład szkolnego dietetyka o odżywianiu oraz wiele radości podczas przygotowywania i konsumpcji wspólnej, zdrowej kolacji.
A na koniec? Uroczysta (bo uświetniona udziałem zaproszonych gości) prezentacja wyników prac młodzieży nad zadaniem, którego początkiem był wspólny spacer i zwiedzanie Sępopola już pierwszego dnia pobytu. Wtedy to uczniowie odnaleźli i sfotografowali w mieście kilka miejsc, które chcieliby unowocześnić zgodnie z przekonaniami, których nabyli w czasie realizacji projektu. Ich pomysły były odważne z jednej strony, ale także racjonalne z drugiej.
Widać było, że młodzi ludzie z Polski i Rosji podobnie postrzegają świat, podobnie marzą i planują przyszłość, że więcej ich łączy niż dzieli, a swoją postawą i wzajemnym odnoszeniem się do siebie przyczynią się do zbudowania pozytywnych, partnerskich relacji.
A czyż nie to było najważniejsze w tym projekcie?


Zdjęcia - pobyt w Rosji

Zdjęcia - pobyt w Polsce


Strefa rodzicaNasze przedszkole
Współpraca

Projekty
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
right border
unten links unten rechts


1522479 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie