oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Kontakt - szkołaMaj 20 2019 08:36:04
NASZA SZKOŁA
Strona główna BIP
Rok szkolny 2017 2018
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 dla wszystkich uczniów, przedszkolaków i dzieci z oddziałów przedszkolnych odbędzie się 4 września.
8.00 – Msza Święta rozpoczynająca nowy rok szkolny
9.00 – Uroczysta inauguracja roku szkolnego (korty)

Przedszkolacy i dzieci z oddziałów zerowych spotykają się z wychowawczyniami o godz. 8.00 w salach w budynku przedszkola.
Rzecznik Praw Dziecka kieruje do naszej społeczności swój list. Można go przeczytać TUTAJ
Rok szkolny 2017/2018 rozpoczęliśmy 4 września 2017 uroczystą akademią. W związku z reformą oświaty od tego roku funkcjonujemy jako Zespół Szkolno-Przedszkolny złożony z przedszkola i ośmioletniej szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi i gimnazjalnymi. Jest nas wszystkich 375. W ZWP Stokrotka jest 9 dzieci. 50 dzieci rozpoczęło swoją przygodę z przedszkolem, 25 jest w oddziale przedszkolnym czyli "zerówce" Natomiast w szkole podstawowej uczy się 193 uczniów i 98 gimnazjalistów.
Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym życzymy samych sukcesów, wytrwałości, entuzjazmu ze zdobywania nowej wiedzy i nabywania nowych umiejętności

Zdjęcia ...


O tym, że warto pomagać nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli przebiegając kilka kółek można komuś pomóc, to trzeba to zrobić. I z tą właśnie myślą drużyna SP Sępopol w składzie: Dorota Bieńkowska, Monika Dąbrowska - Skwarek, Franciszek Maszota, Tomasz Bombała i Adam Deleżuch stanęła na start i wzięła kolejny już raz udział w 3 PKO Biegu Charytatywnym pod hasłem "Pomagamy z każdym krokiem".
Akcja PKO Bieg Charytatywny jest ogólnopolską inicjatywą PKO Banku Polskiego, która odbywa się co rok we wrześniu w kilkunastu polskich miastach. Drużyny biorą udział w sztafecie polegającej na pokonywaniu kolejnych okrążeń. Efekt naszych biegowych zmagań to 37 okrążeń, które zostaną przeliczone na posiłki dla potrzebujących dzieci.
Spalonych kalorii już nikt nie liczył, nie odnotowaliśmy również ilości uśmiechów, serdecznych słów, gratulacji i przybitych piątek. Atmosfera i wrażenia bezcenne.
Do zobaczenia na bieżni za rok.

F. Maszota

Zdjęcia ...

14 września 2017r w najmłodszej grupie wiekowej odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem Posterunku Policji w Sępopolu. st.asp. p. Radosławem Kubkowskim, który przeprowadził pogadankę z przedszkolakami i uczniami klas I-III dotyczącą zachowania bezpieczeństwa podczas poruszania się po ulicy i chodniku w drodze z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Funkcjonariusz zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wspólnie z policjantem utrwalili sobie 5 zasad przechodzenia przez jezdnię.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się jako osoba, do której w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...


Klasa IIIb w związku z realizacją tematu "Jak powstaje chleb?" odwiedziła Piekarnię w Sępopolu. Uczniowie poznali rodzaje mąki i pieczywa oraz sposób ich wytwarzania. Ponadto dzięki gościnności pana Artura Rygielskiego i Magdaleny Batyckiej dzieci samodzielnie przygotowały bułki, którymi po upieczeniu mogły się delektować.
Serdecznie dziękujemy za wizytę.

H. Petrecka-Wrzosek

Zdjęcia ...Najmłodsza grupa przedszkolaków w zeszły czwartek gościła w swojej sali zaprzyjaźnionego funkcjonariusza Posterunku Policji w Sępopolu. st. asp. p. Radosława Kubkowskiego. Nasz gość opowiedział dzieciom jak należy się prawidłowo zachowywać podczas drogi z domu do przedszkola i z przedszkola do domu. Przypomniał maluchom najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze, popularne znaki drogowe oraz wybrał się z grupą na krótki spacer by przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Dzieci uważnie słuchały swojego gościa i zadawały mu pytania. Pan policjant opowiedział także najmłodszym o swoim zawodzie i pokazał ciekawe rekwizyty z nim związane. Na koniec poczęstował dzieci słodką niespodzianką. Radości dzieci nie było końca.

K. Ferdycz, H. Szturo

Zdjęcia ...Uwaga!
W zakładce projekt edukacyjny zamieszczone zostały propozycje tematów projektów na ten rok szkolny. Zapraszamy wszystkich uczniów klas II gimnazjum do zapoznania się z nimi i poinformowania wychowawcę lub opiekuna projektu o swoim wyborze.
Wybór dalszej ścieżki edukacyjno - zawodowej to trudna i pierwsza poważna decyzja przed jaką niedługo zmierzą się gimnazjaliści. W ramach projektu "Aktywny w Gimnazjum- przedsiębiorczy w życiu" 21 września 2017 roku 15 uczniów klas trzecich gimnazjum wzięło udział w Targach Edukacji i Pracy organizowanych przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Bartoszycach.
Uczniowie mogli poznać ofertę kierunków kształcenia ponadgimnazjalnego i wyższego, pozaedukacyjne formy rozwoju zdolności i zainteresowań, ofertę lokalnych instytucji wspomagających integrację z rynkiem pracy, oferty pracy w regionie i za granicą, propozycje kursów i szkoleń.
Młodzież wzięła udział w warsztatach edukacyjno- zawodowych prowadzonych przez doradcę zawodowego z MCK, w czasie których określili swoje predyspozycje zawodowe oraz otrzymali materiały informacyjne dotyczące planowania drogi edukacyjno- zawodowej.

K. Stankiewicz

Zdjęcia ...27 września 2017 r. grupa 34 gimnazjalistów wyjechała do Olsztyna na 15 Dni Nauki i Sztuki organizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wyjazd odbył się w ramach projektu "Aktywny w Gimnazjum,przedsiębiorczy w życiu".
Uczniowie zobaczyli jak działa mobilne laboratorium do badania jakości powietrza - superczuła aparatura do pomiarów zanieczyszczeń powietrza (Airpointer), która wykrywa nawet 1 cząsteczkę tlenku azotu (szkodliwego gazu) przypadającą na miliard cząsteczek powietrza oraz jedną miliardową część grama pyłu występującego w każdym litrze powietrza.
Następnie, na wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, obejrzeli wystawę owoców i roślin uprawianych w Ogrodzie Dydaktyczno-Doświadczalnym UWM oraz innych regionach Polski i świata. Niektórych warzyw na próżno można szukać na sklepowych półkach. Do takich mało popularnych roślin należą, m.in. kolorowe odmiany marchwi, miechunka pomidorowa, kiwano, portulaka. Obecnie swój renesans przeżywają również warzywa zapomniane, np. jarmuż, pasternak, burak liściowy, topinambur, brukiew, czy skorzonera.
Skąd się wziął nalot na słodyczach, przędza w kaszy... Czemu mąka nieprzyjemnie pachnie? Kogo możemy spotkać w bakaliach i przyprawach? Podczas warsztatów Owady w kuchni i spiżarni pod lupą, uczniowie znaleźli odpowiedź na te i jeszcze inne pytania, zobaczyli żywe hodowle owadów oraz uszkodzenia przez nie powodowane.
Na zakończenie pobytu na Uniwersytecie, uczniowie wysłuchali wykładu Zwykłe niezwykłe chwasty oraz obejrzeli wystawę fotograficzną naturalnych okazów chwastów. Mimo, że człowiek od tysięcy lat stara się eliminować je z pól, to one ciągle występują, bez względu na jakość gleby, przebieg pogody, bez pomocy i pielęgnacji. Może właśnie na tym polega ich niezwykłość. Druga część wystawy dotyczyła pracy rolnika na przestrzeni dziejów. Prezentowana wystawa pokazywała jak zmieniała się praca w gospodarstwach rolnych na przestrzeni ostatnich 100 lat.

E.Wójcik, K.Gawerska, M.Wolińska-Łosiewicz

Zdjęcia ...

Niemal dwa tygodnie trwały przygotowania do konkursu "Ekoślimak" oragaznizowanego przez Urząd Miejski w Sępopolu. Działania rozpoczeliśmy od zbiórki plastikowych butelek. W materiał zaopatrywały nas dzieci uczęszczające do świetlicy I-III, nauczyciele i rodzice. Naszym celem było pokazanie, że z odpadów można zrobić coś fajnego i kreatywnego. Do zbudowania Pana Ślimaka zurzyto ok 120 butelek, litr farby, 4 metry biuły, 2 rolki taśmy klejącej, 35 rolek po papierze toaletowym i wiele,wiele innych odpadów. Udało nam się wyhodować nie lada ślimaka, który miał około 150 cm wysokości i około 170 cm szerokości. 4 października Pan Ślimak opuścił swoją dotychczasową siedzibę i wyruszył do Urzędu Miejskiego. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.

Trzymajcie za nas kciuki!

B. Witek

Zdjęcia...
6 października 2017r. przypada Światowy Dzień Uśmiechu. To radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku.
Z okazji tego święta postanowiliśmy obdarować społeczność szkolną porcją uśmiechów. Zaprosiliśmy wszystkie klasy do wspólnej zabawy. Śmiech było słychać w całej szkole.

Samorząd Uczniowski

Zdjęcia ...
11 października 2017 r. dzieci z grup przedszkolnych i uczniowie klas I-III uczestniczyli w pierwszym w tym roku szkolnym Spotkaniu z Muzyką. Październikowe spotkanie przeniosło nas do starożytnej Grecji. Podczas opowieści słowno - muzycznej spotkaliśmy Homera, Odyseusza, Nimfy i Cyklopa oraz wsłuchiwaliśmy się w dźwięki fletu i liry. Na koniec spotkania odbył się konkurs wiedzy muzycznej, w którym po raz pierwszy wzięły udział dzieci z grup zerowych. Doskonałą wiedzą muzyczną tego spotkania wykazała się Nikola Łokuciejewska z grupy 0 a. Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas finału.

K. Wierzbowska

Zdjęcia...13 października w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości padło wiele życzeń skierowanych do wszystkich pracowników oświaty od przedstawicieli władz samorządowych, rodziców i uczniów. Wyróżniający się nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali Nagrodę Dyrektora i Nagrodę Burmistrza. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, entuzjazmu i zapału w pracy z uczniami.

Uroczystość uatrakcyjniły konkursy przygotowane przez Samorząd Uczniowski oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów klas II Gimnazjum. Serdecznie dziękujemy naszym wychowankom za przyznane nam tytuły. Obiecujemy trwać w podpatrzonej przez Was postawie.

Zdjęcia ...25 października 2017r. w naszej grupie wiekowej gościliśmy aktorów ze Studia Artystycznego Arena z Białegostoku, którzy przyjechali do nas z przedstawieniem profilaktycznym ,,Komputerowe przygody Dudusia Wesołka".
Dzieci poznały głównego bohatera o imieniu Duduś, który dużo czasu spędzał przy komputerze i w wyniku tego przestał grać w piłkę, jeździć na rowerze i odwiedzać przyjaciół. Przez swoje zaniedbania uzależnił się od komputera.
Aktorzy w ciekawy sposób przestrzegali dzieci przed zagrożeniami jakie czyhają na nie w sieci, a co najważniejsze, zachęcali do aktywnego spędzania czasu wolnego. Mamy nadzieję, że uczniowie zrozumieli, że należy zachować umiar i ostrożność w korzystaniu z komputera i internetu, a to tylko i wyłącznie w trosce o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...

Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów szkoły podstawowej. Uroczystość ślubowania i pasowania odbyła się 19 X 2017r. W tym ważnym dniu, pierwszoklasistom towarzyszyła pani burmistrz, pani dyrektor i wicedyrektor szkoły, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie kl.II i III.
Pierwszaki na swoją uroczystość przybyli pięknym tanecznym krokiem poloneza. Przed złożeniem przysięgi czekał ich krótki egzamin przed królem Ołówkosem i jego małżonką. Bohaterowie uroczystości wykazali się pięknym śpiewaniem, świetną recytacją wierszy, znajomością przepisów ruchu drogowego, wiedzą o naszym kraju.
Po pasowaniu każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, medal, słodycze oraz drobny upominki od pani burmistrz.
Na zakończenie pełnego wrażeń dnia rodzice zaprosili uczniów i gości na słodki poczęstunek.

Życzę wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych zabaw z rówieśnikami.
Rodzicom, nauczycielom świetlicy, uczniom kl.III a i b dziękuję za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
Wychowawca - M.Płatek

Zdjęcia ...


Młodzież z SK PCK w składzie Stankiewicz Weronika, Pycko Zuzanna, Grudzień Wiktoria, Wziątek Oliwia, Jarzynka Maciej, Tucki Rafał 16 października podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca przeprowadzili pokaz udzielania Pierwszej Pomocy z użyciem defibrylatora. Pokaz obejrzeli uczniowie szkoły podstawowej klas I-VII oraz gimnazjum.

W. Średziński

Zdjęcia ...
Nasze Reprezentacje w składzie dziewczęta: Natalia Kowejsza i Kasia Sinkiewicz oraz chłopcy: Wojtek Olesiuk i Szymon Kryłowicz okazali się bezkonkurencyjni w powiecie bartoszyckim zajmując 17 października pierwsze miejsca w Gimnazjalnych Mistrzostwach Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym i uzyskując jednocześnie awans na zawody szczebla rejonowego. Serdecznie gratulujemy!

W. Średziński

Zdjęcia ...Jesień to niezwykle barwna pora roku, w której otaczająca nas przyroda pokazuje swoje różnobarwne piękno. Żeby jak najdłużej można było podziwiać malowniczą porę roku uczniowie klasy IIa z dużym zaangażowaniem przystąpili do klasowego konkursu ,,Szukamy kolorów i smaków jesieni". W formie plastycznej przedstawili swoje wyobrażenie o jesieni. Efektem ich działań to prace wykonane różnymi technikami z wykorzystaniem darów jesieni. Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią i pomysłowością. Komisja w składzie p. Barbara Awtuch i p. Beata Witek oceniając prace zwróciła uwagę na ich wysoki poziom, różnorodność wykorzystanych technik, pomysłowość i estetykę wykonania. I miejsce przyznała Kai Kozieł, II miejsce otrzymała Laura Bielicka i Piotr Ebert, a III miejsce otrzymali: Paweł Bogusławski, Piotr Łuszczyk, Wojtek Łuszczyk, Kuba Siemaszko, Kalina Wierzbicka, Kacper Strojny.
Galerię prac konkursowych można podziwiać w naszej klasie.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...
W poniedziałek 6 listopada w grupie przedszkolnej odbyły się zajęcia otarte z udziałem rodziców i dziadków z okazji obchodzonego w grupie Dnia Postaci z Bajek. Zaproszeni goście licznie przybyli na zorganizowane zajęcia. Dzieci zostały przywitane zagadkami dotyczącymi tytułów znanych i lubianych bajek, a także ich zadaniem było rozpoznanie bajkowych bohaterów. Następnie wszyscy razem udaliśmy się na zajęcia praktyczne, których celem było wykonanie ulubionej postaci z bajki. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy ciesząc się z obecności swoich bliskich. Przy pomocy dorosłych powstały cudowne prace, które zostały dumnie zaprezentowane przez dzieci.

K.Ferdycz, H.Szturo

Zdjęcia ...
Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery przebiegał pod hasłem "Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty!". W dniach 16-22 października w naszej szkole podejmowanych było szereg inicjatyw mających na celu przybliżenie uczniom zasad funkcjonowania rynku pracy oraz przygotowania do planowania kariery edukacyjno- zawodowej. Uczniowie z klasy siódmej na zajęciach plastyki wykonali prace plastyczne nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów OTK. Powstałe prace można podziwiać w holu przy pokoju nauczycielskim. Uczniowie klas drugich gimnazjum przeprowadzili wywiady m.in. z lekarzem, policjantem, pedagogiem. Niebawem część z nich będzie można przeczytać w zakładce doradca zawodowy na stronie szkoły. 15 gimnazjalistów z klas trzecich odwiedziło fabrykę mebli tapicerowanych "Nova Mazur Design" w Bartoszycach. Uczniowie poznawali poszczególne działy produkcji, stanowiska pracy wyodrębnione w poszczególnych działach oraz maszyny i urządzenia stosowane w produkcji.
Podsumowaniem działań podejmowanych w ramach OTK był "Międzyklasowy Turniej Zawodoznawczy". W konkurencjach konkursowych zmagały się czteroosobowe drużyny z klas VII, II i III gimnazjum. W sumie pięć drużyn, którym gorąco kibicowali koledzy z klasy. Uczniowie zmagali się z następującymi zadaniami:
a. Quiz wiedzy o rynku pracy
b. "Zawodowe Kalambury"- zgadnij jaki to zawód? Jedna z osób prezentowała członkom swojej drużyny wylosowany zawód.
c. "Nietypowe pomysły na pracę". Uczniowie wysłuchali trzech skrótowych opisów zawodów tj. Wedding planner, Groomer, Headhunter . Ich zadaniem było dobranie właściwej nazwy do opisu.
d. "Obszary kształcenia a zawód"- zadanie polegało na przyporządkowaniu przykładowych zawodów do wskazanych obszarów kształcenia.
e. "Poczuj się jak?" Każda z drużyn wylosowała jedną z pięciu nazw zawodów. Ich zadaniem było zmierzyć się z wykonaniem czynności, zadania charakterystycznego dla wylosowanego zawodu wykorzystując dostępne narzędzia, materiały.
- krawiec (przyszycie dwóch guzików w odległości 20 centymetrów.
- kucharz- ubicie sztywnej piany z trzech białek
- florysta - przygotowania kompozycji jesiennej z dostępnych materiałów
- fryzjer - wykonanie uczesania lub upięcie na uroczystość zaślubin)
- mechanik- spasowanie śrub do nawierconych w desce otworów i połączenie z właściwą nakrętką.
W efekcie I miejsce zajęła drużyna z klasy IIIa, drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy IIa, a na trzeciej pozycji uplasowali się gimnazjaliści z klasy IIIb.

K. Stankiewicz

Zdjęcia...
8 listopada 2017r. dzieci w oddziałach przedszkolnych wraz z rodzicami i uczniowie klas I-III SP włączyli się w ogólnopolską akcję pod hasłem ,,Śniadanie daje moc".
Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do pracy, nauki, siłę do zabawy. Przygotowując się do akcji przypomnieliśmy sobie 12 zasad zdrowego odżywiania, rozmawialiśmy o produktach jakie powinny pojawić się na naszych stołach podczas uroczystości śniadania. Zależało nam również na tym, aby nasze drugie śniadanie w klasie/w grupie przedszkolnej było pełnowartościowe, dlatego wszyscy w tym dniu przynieśli przeróżne produkty, z których wykonaliśmy zdrowe, pożywne kanapki. Warzywa i owoce królowały podczas posiłku.
Wspólne śniadanie było dla wszystkich świetną zabawą, a zarazem nauką o tym, jak ważne jest rozpoczynać dzień od śniadania.

Opiekun grupy wiekowej: Krystyna Wierzbowska

Zdjęcia ...Pod takim hasłem przebiegała w dniach 16-20.10.2017r. Kampania Społeczna z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, do której przystąpili uczniowie najmłodszej grupy wiekowej wraz z oddziałami przedszkolnymi. Kampania została objęta Patronatem Honorowym MEN oraz instytucji województwa kujawsko-pomorskiego: Wojewody, Marszałka, Kuratora Oświaty. Akcja miała na celu kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji, empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo.
Działania, jakie podjęte zostały z uczniami klas I-III oraz w oddziałach przedszkolnych w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski to przede wszystkim zajęcia edukacyjne, które miały na celu przybliżyć uczniom świat osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz poszerzyć wiedzę na temat potrzeb tych osób. To zagadnienie od kilku lat staje się nam bardziej bliższe, gdyż w naszej najmłodszej grupie wiekowej jest uczennica, która jest dzieckiem słabo widzącym, dlatego tym bardziej zależało nam, aby przybliżyć uczniom świat osób z dysfunkcją wzroku.
Podczas zajęć odczytany został list chłopca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bydgoszczy, w którym zwraca się z prośbą , aby w Międzynarodowym Dniu Białej Laski porozmawiać o możliwościach i potrzebach osób niepełnosprawnych wzrokowo.
Włączając się w kampanię uczniowie poznali historię Dnia Białej Laski, dowiedzieli się jak zachowywać się w towarzystwie osoby niewidomej. Każdy z uczniów miał możliwość wczuwania się w rolę osoby z dysfunkcją wzroku: doświadczał chodzenia po sali i przemieszczania się między ławkami w klasie z zasłoniętymi oczami. Uczniowie odgrywali także scenki sytuacyjne, podczas których wcielali się w sytuacje osób niewidomych, uczestniczyli w zabawach kształcących orientację przestrzenną i sprawność ruchową, opowiadały o trzymanych w ręku przedmiotach używając innych zmysłów niż narząd wzroku. Poznali brajlowski system punktowy, podejmowali próby pisania swoich imion kodując litery alfabetem Braille a.
Po zakończonych zabawach i ćwiczeniach dzielili się swoimi wrażeniami i odczuciami. Każdy z nich stwierdził, że trudno poruszać się, gdy nic się nie widzi.
Amelka, która jest dzieckiem słabo widzącym opowiadała o tym, co jej pomaga, a w czym oczekiwałaby pomocy nie tylko od rówieśników.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...1. listopada, według większości z nas jest dzień wszystkich zmarłych. Według nas, czyli członków klubu wolontariusza jest dzień PAMIĘCI o zmarłych. Niestety nie wszystkie groby są obdarowanę tą tak ważną pamięcią. Postanowiliśmy w związku z tym coś zrobić, każdy wolontariusz miał za zadanie wybrać jeden lub więcej grobów, które według niego potrzebują opieki i wziąć na siebie ten obowiązek. Nie jest to oczywiście sytuacja jednorazowa, wybranym grobem opiekujemy się przez cały rok. Mamy nadzieję, że w ten sposób damy ludziom przykład, jak nie wiele czasami trzeba, by zrobić naprawdę dobry uczynek.

Klub Wolontariusza

Zdjęcia ...14 listopada 2017 roku nasi uczniowie wzięli udział w PRZEGLĄDZIE PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ - WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM. Organizowanym przesz Szkołę Podstawową w Ponikach . Punktualnie o godz 9.00 swoje zmagania wokalne rozpoczęły dzieci ze szkoły w Wiatrowcu, Dzietrzychowa, Ponik i Sępopola. Mimo że repertuar miał wydźwięk patriotyczny był bardzo różnorodny, a uczniowie wykazali się ogromnym profesjonalizmem i umiejętnościami wokalnymi. Każda ze szkół otrzymała pamiątkową statuetkę i dyplom. IV przegląd uważamy za udany, a w przyszłym roku miejmy nadzieję również tam zawitamy.

B.Witek

Zdjęcia...


14 listopada uczniowie klas I i II SP wybrali się do Bartoszyc na spektakl teatralny pt. "Plastusiowy pamiętnik" w wykonaniu aktorów PSE Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Przedstawienie oparte zostało na najciekawszych wątkach znanej i lubianej książki Marii Kownackiej. Sztuka w ciekawy i zwięzły sposób przedstawia przygody ludzika z plasteliny Plastusia i jego przyjaciół z piórnika - stalówki, ołówka, scyzoryka i gumki myszki, którzy razem świetnie się bawią. Poznajemy też Tosię, roztrzepaną Zosię, śmiesznego brata Tosi - Jacka i niezbyt grzecznego Witka. To oni wspólnie przekazali najmłodszym widzom, że trzeba ładnie pisać, być dla siebie miłym i nikogo nie obrażać.
Całe przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, mówiło o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze i mądrości, a kolorowa scenografia była jego ubogaceniem.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...
15 listopada 2017r. dzieci z grup przedszkolnych i uczniowie klas I-III uczestniczyli w wyjątkowym Spotkaniu z Muzyką. A dlaczego było ono wyjątkowe? Otóż, gościliśmy muzyków romskich grających na skrzypcach, gitarze i akordeonie. Dzięki nim poznaliśmy niezwykłą muzykę i śpiew. W opowieści słowno-muzycznej przemierzyliśmy pół Europy, aby odnaleźć w muzyce romskiej radość, pasję, smutek i miłość.
Na koniec spotkania tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy muzycznej, w którym doskonałą wiedzą muzyczną na temat prezentowanych instrumentów wykazał się Eryk Dąbrowski z klasy Ia. Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas finału.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...

Film 1
Film 2
W całym procesie dydaktyczno-wychowawczym dziecka bardzo ważną rolę odgrywa ta strona działalności, która zajmuje się kształtowaniem uczuć patriotycznych oraz przywiązaniem do Ojczyzny. Kształtuje ona rozwój dziecka oraz przygotowuje go od życia w społeczeństwie. Słowa takie jak "Ojczyzna", "Polak", "Patriota" są niezrozumiałe dla większości dzieci rozpoczynających swoją edukację. Aby w przyszłości dziecko zrozumiało znaczenie tych pojęć, należy już od samego początku przybliżać mu ich znaczenie, poprzez stosowanie prostych sposobów i metod dostosowanych do ich możliwości. Głównym założeniem projektu edukacyjnego "Kto Ty jesteś?- Polak Mały!" było to aby dzieci utrwaliły swoją dotychczasową wiedzę odnośnie własnego kraju oraz przyswoiły nowe wiadomości. Najmłodsi z zaciekawieniem brali udział w zajęciach oraz wykonywali wszelkie prace z nimi związane. Podsumowaniem tygodniowych zmagań był Wewnątrzgrupowy Konkurs Wiedzy Patriotycznej.

Wychowawcy grup przedszkolnych

Zdjęcia ...
Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony co roku w trzeci czwartek listopada, jest elementem akcji „Rzuć palenie razem z nami”, której celem jest walka z paleniem tytoniu. Z dymem tytoniowym do organizmu dostaje się mieszanina siedmiu tysięcy substancji
i związków chemicznych, które wraz z krwią docierają do każdej komórki ciała palacza. Wśród nich znajduje się około 70 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210), liczne substancje kardiotoksyczne (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk) oraz psychoaktywna nikotyna, która odpowiada za rozwój uzależnienia od tytoniu. Substancje te nie są obojętne dla zdrowia. Wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na liczne nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia.
Rzucenie palenia ma zawsze pozytywny wpływ na zdrowie osoby palącej. Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa obniża się tętno a podwyższone ciśnienie krwi zaczyna wracać do normy. Po 8 godzinach minie stan „zaczadzenia” i organizm będzie lepiej dotleniony, a już po 24 godzinach znacznie zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. Początkowo może pojawić się wzmożony kaszel, który jest oznaką uruchomienia naturalnych procesów oczyszczania. Po kilku miesiącach odczuwana jest znaczna poprawa wydolności oddechowej i ogólnej kondycji fizycznej, ustępują duszności i mija uczucie zmęczenia. Utrzymywanie abstynencji tytoniowej przez kolejne lata zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.
Po zaprzestaniu palenia pojawia się lepsze samopoczucie psychiczne, co jest wynikiem przywrócenia naturalnej równowagi biochemicznej w mózgu. Nerwowość i stres są często uzasadnieniem palenia. Tymczasem, to właśnie nikotyna jest czynnikiem powodującym zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiadających za regulowanie nastroju. Rzucenie palenia w dłuższej perspektywie pozwala ustabilizować nastrój i lepiej radzić sobie
z codziennymi wyzwaniami.
W ramach akcji promującej rzucenie palenia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bartoszycach zaprasza 16 listopada, w godzinach 12:00-14:00 do Galerii INBAG w Bartoszycach, gdzie zorganizowane zostanie stoisko promocji zdrowia. Chętne osoby palące będą mogły skorzystać z badania pomiaru zawartości tlenku węgla
w wydychanym powietrzu. Prowadzona będzie również dystrybucja materiałów edukacyjnych dotyczących szkodliwości palenia na zdrowie człowieka
Rzucenie palenia jest zawsze źródłem ogromnej satysfakcji. Dla wielu osób jest dowodem, że potrafią pokonywać własne ograniczenia. Dodatkowo rzucając palenie można zaoszczędzić pieniądze. Przyjmując, że wypalana zostaje jedna paczka papierosów dziennie, która kosztuje 12 zł, po miesiącu w budżecie domowym zostaje ok. 360 zł. Mając świadomość korzyści wynikających z zaprzestania palenia zawsze warto spróbować żyć bez papierosa.

Justyna Kowalkowska
PSSE w Bartoszycach

Źródło:
www.jakrzucicpalenie.pl21.11.2017 r. w naszej grupie wiekowej gościliśmy aktorów ze Studia Artystycznego Arena z Białegostoku z przedstawieniem profilaktyczno-wychowawczym pt.: "Najlepszy rachunek, dobro plus szacunek". Główny bohater - Staś początkowo jest niegrzecznym chłopcem, który wszystkim dokucza, obraża i ośmiesza. W końcu zrozumiał swój błąd, że źle postępuje i postanowił wszystkich przeprosić. Aktorzy w zabawny sposób pokazali, czym kończy się złe zachowanie. Niegrzeczny Staś dostał nauczkę i na szczęście zrozumiał, że swoją postawą krzywdził innych. Bajka pozytywnie wpłynęła na dzieci, które z pewnością zrozumiały i zapamiętają, że nie można wyśmiewać się z nikogo, należy szanować innych i pomagać sobie nawzajem.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ..."Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania".
Jan Paweł II

Społeczność naszej szkoły uczciła 99 rocznicę odzyskania niepodległości tradycyjnie uczestnicząc we Mszy za Ojczyznę. W tym roku montaż słowno-muzyczny zaprezentowany podczas nabożeństwa został przygotowany przez uczniów klas czwartych. Przypominał wszystkim zgromadzonym najważniejsze wydarzenie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pokazał, że bez względu na wiek, każdy może być współcześnie patriotą. Bardzo dziękujemy przedstawicielom Straży Granicznej za uświetnienie uroczystości, a duszpasterzom parafii pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Sępopola za pomoc w jej organizacji.

Zdjęcia..."Miś pluszowy, Miś kudłaty, biały, czarny lub łaciaty, wszystkie misie my kochamy bo ich święto dzisiaj mamy' - takie hasła królowały wśród dzieci podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez zaproszonego gościa Panią Danusię Cybulę fragmentów książek o niedźwiadkach oraz tańczyły z misiami w rytm znanych i lubianych piosenek. Największą atrakcją było pojawienie się Białego Misia, który umilił przedszkolakom zabawę. Odbył się także konkurs recytatorski organizowany przez nauczycielki najmłodszych przedszkolaków pt. "Mój Przyjaciel Miś" - I miejsce zajęła: Nikola Czajkowska, II miejsce: Nikola Łokuciejewska i III miejsce: Gabrysia Szerejko, pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienie. Gratulacje! Serdecznie dziękujemy za pomoc przy wykonaniu dekoracji sali nauczycielkom świetlicy SP.

K. Ferdycz

Zdjęcia ...
27 listopada najmłodsza grupa wiekowa wraz z SU świętowała Andrzejki. W programie były między innymi zumba, lanie wosku, wróżenie z ręki i wiele innych. Dzieci świetnie się bawiły, potwierdził to pot na czole, który pojawił się w wyniku "wygibasów". Nawet ich wychowawczynie nie mogły powstrzymać nóg i zerwały się do tańca.

SU

Zdjęcia ...30 listopada podczas zajęć technicznych odbyło się spotkanie uczniów klasy IV b z policjantem Rafałem Słupiankiem. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą policji oraz z akcesoriami, takimi jak: kajdanki, pałka, kamizela, itp. Omówiono również zasady ruchu pieszych i rowerzystów. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film z pracy policjantów podczas misji w Kosowie. Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie otrzymali znaczki odblaskowe.

B. Morawska-Typa

Zdjęcia ...Nasza szkolna biblioteka to miejsce, gdzie spotykają się dwa światy: świat książek ze światem teatru. To w tym niedużym pomieszczeniu zrodził się pomysł na kolejne przedstawienie w ramach V Gminnego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych.
Teatr to sztuka, która pozwala aktorowi wcielić się w różne role, przeżyć sytuacje, których w codziennym życiu mógłby nie doświadczyć. Teatr to nieustanne doświadczanie, przeżywanie, pobudzanie wyobraźni, rozwijanie kreatywności, a przede wszystkim swojego wnętrza.
Tym razem chciałyśmy pokazać to, co nas otacza, ale nie używając słów. Tematem przewodnim naszego przedstawienia jest zatem świat szkolnych spraw, problemów, konfliktów, tworzących się grup i odrzuconych jednostek, podkreślenie maksymy, że to, co złe, nigdy nie zwycięży. Nie trzeba dużo mówić, aby pozwolić drugiemu człowiekowi na chwilę refleksji. Mamy zatem nadzieję, że zaprezentowany spektakl, będzie przesłaniem dla młodych ludzi, którzy zapominają czasami o tym, co jest w życiu ważne i o tym, jakimi wartościami należy się kierować, wyznaczając sobie cele.

M. Rynkiewicz
Zdjęcia ...
6 grudnia dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w Basiowym Balu Pasiastych. Był to dzień wspaniałej zabawy, w której uczestniczyli też goście specjalni. Z wizytą do najmłodszych przyszedł Mikołaj oraz Śnieżynka. Po wspólnej zabawie, wysłuchaniu piosenek z dziecięcego repertuaru, a także recytacji wierszy, Mikołaj obdarował każdego uczestnika balu słodką niespodzianką.
Bal był też okazją do przypomnienia dzieciom o trudnej sytuacji dzieci z Aleppo.

Nauczycielki grup przedszkolnych

Zdjęcia ...

W mikołajkowy poranek w najmłodszej grupie wiekowej gościliśmy artystów z Agencji Artystycznej ,,Pozytywka", którzy przybliżyli uczniom postać kompozytora Piotra Czajkowskiego i jego słynny balet ,,Dziadek do orzechów". W opowieści muzycznej przenieśliśmy się w podróż do krainy marzeń, wsłuchiwaliśmy się w piękną muzykę graną na klarnecie.
Tradycyjnie spotkanie zakończyło się konkursem wiedzy muzycznej, w którym przepustkę do półfinału otrzymał Piotr Łuszczyk z klasy II a. Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas zmagań finałowych.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...

Film ...
Wychodząc na przeciw problemom logopedycznym z jakimi borykają się dzieci z naszej grupy wiekowej. Świetlica klas I-III 7 grudnia zorganizowała konkurs recytatorski opierający się na łamańcach językowych. Naszym celem było ukazanie, że poprawność językowa może być fajna i bardzo rozwijająca. Udział wzięło 30 uczestników w II kategoriach wiekowych. Jury postanowiło nagrodzić w I kategorii: Gabrysię Komajdę, która zajęła I miejsce, Karolinę Kurczyńską (II miejsce), Lenę Grudzień (III miejsce). W drugiej kategorii I miejsce zajęła Zuzia Wojnowska, II miejsce Filip Suchostawski, III miejsce Wojtek Łuszczyk.

Nie obeszło się bez tańców i dobrej zabawy. Miejmy nadzieję , że konkurs zorganizowany przez świetlicę na stałe wpisze się w kalendarz naszych imprez. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

B. Witek

Zdjęcia ...
Strefa rodzicaNasze przedszkole
Współpraca

Projekty
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
right border
unten links unten rechts


1522448 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie