oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Kontakt - szkołaMaj 20 2019 09:36:17
NASZA SZKOŁA
Strona główna BIP
Rok szkolny 2016/2017 1 semestr
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 1 września 2016
8.00 - Msza Święta
9.00 - Akademia na posesji przy głównym budynku szkoły
9.30 - Spotkania z wychowawcami w klasach

Szkoła Podstawowa
1 a p. K. Wierzbowska sala 3
2 a p. L. Basiukiewicz sala 4
2 b p. H. Petrecka - Wrzosek sala 12
3 a p. I. Kuniej sala 11
3 b p. M. Płatek sala 16
4 a p. M. Wolińska-Łosiewicz sala 20
4 b p. B. Morawska-Typa sala 8
5 a p. J. Maszota sala 10
5 b p. A. Podlaszuk sala 5
6 a p. K. Dytkiewicz sala 15

Gimnazjum
I a p. K. Gawerska sala 9
I b p. M. Dąbrowska - Skwarek sala 7
II a p. E. Wójcik sala 21
II b p. E. Piorun sala 14
III a p. A. Szyndler sala 6
III b p. F. Maszota sala 1321 września przypada Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu, Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przesyła list, do lektury którego zapraszamy.

Przeczytaj...

W minioną słoneczną sobotę 5-osobowa grupa nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w 2. PKO Biegu Charytatywnym, który był zorganizowany w Lidzbarku Warmińskim. Celem zmagań było wybieganie jak największej liczby okrążeń w czasie 1 godziny. Dlaczego? Każde stadionowe kółko było przeliczane na obiady dla potrzebujących dzieci. A zatem szczytny cel, ale i chęć pokonywania własnych ograniczeń dawały impuls do niepoddawania się i walki o każda sekundę, każde 400m. I tak nasza ekipa w składzie: Franciszek Maszota, Monika Dąbrowska-Skwarek, Irena Bujalska, Dorota Bieńkowska, Olga Bilitiuk ( wg kolejności startowej) wybiegała 32 obiady. Jeżeli do tej liczby doliczymy okrążenia 70 zespołów startujących w Lidzbarku W., to uzyskamy sumę 2621 obiadów. Podobne wyniki osiągnięto jeszcze w 11 miejscach w Polsce.


Bardzo sprawna organizacja imprezy, wszechobecna sportowa atmosfera, podgrzewana komentarzem Maćka Kurzajewskiego i całkiem dobry rezultat naszej początkującej ekipy dają nadzieję i chęć do uczestnictwa w kolejnych przedsięwzięciach, w których liczy się cel i idea pomagania. Każdy z nas ma potrzebę, żeby coś od siebie dać, a formuła biegu pozwala w bardzo prosty sposób zaangażować się w pomoc.

Zdjęcia...


6.09.2016r. w najmłodszej grupie wiekowej odbyło się
spotkanie z policjantem. Tematem spotkania było przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu, szkole i w domu. Pan policjant, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły Panu policjantowi podziękowanie.

K. Ilnicka

Zdjęcia ...

16 września grupa 5-latków oraz zerówka wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego w Romankowie. Dzięki gościnności Państwa Oleszkiewicz mieliśmy ogromną przyjemność zwiedzić ów gospodarstwo. W czasie trwania naszego wyjazdu zobaczyliśmy zwierzęta w ich naturalnym środowisku, mieliśmy okazję obcowania z nimi. Zwieńczeniem naszej wyprawy było ognisko z kiełbaskami oraz pieczone ziemniaki. Śmiechu i radości było co niemiara mam nadzieję, że wrócimy tam za rok.

Serdeczne podziękowania ślemy do Państwa Oleszkiewicz, którzy bardzo przyjemnie nasz przyjęli i ugościli.

B. Kondej

Zdjęcia ...

Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej 22.09.2016 r. wzięli udział w lekcji Cittaslow, której głównym celem było
propagowanie wolniejszego trybu życia, jako alternatywy wobec wielkomiejskiego pośpiechu.
Uczniowie dyskutowali na temat zachowania bohaterów opowiadania "Ślimak Maciuś" i wyciągali wnioski.
Podawali swoje propozycje miejsc w Sępopolu, gdzie można odpocząć, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym,
czy też sportowym. Odbyli wycieczkę do tych miejsc. Wiedzą, że ciągły pośpiech nie służy nikomu i warto się
zatrzymać aby z kimś porozmawiać, zastanowić się, pomyśleć, odpocząć i zregenerować umysł i ciało.

I. Kuniej

Zdjęcia ...
23 września 2016r klasa pierwsza gościła u siebie funkcjonariusza z Posterunku Policji w Sepopolu st.asp. Radosława Kubkowskiego, który przeprowadził pogadankę dotyczącą zachowania bezpieczeństwa podczas poruszania się w drodze z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Funkcjonariusz uświadomił dzieciom konieczność stosowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa nie tylko w drodze do szkoły ale zachowania ostrożności w domu, a także podczas zabaw na powietrzu. Aby być bardziej widocznym na drodze pan policjant wręczył każdemu uczniowi znaczki odblaskowe. Pogadanka zakończyła się wspólnym spacerem i przejściem wraz z funkcjonariuszem policji ulicami naszego miasta. Do spaceru pierwszoklasistów dołączyli też starsi koledzy z klasy II a. Wszyscy mieli okazję praktycznie wykorzystać zdobytą wiedzę dotyczącą zasad ruchu drogowego i przed każdym przejściem przez pasy stosowali 5 zasad przechodzenia przez jezdnię.

K. Wierzbowska

Zdjęcia ...


W dniach 19.09-23.09.2016r. w najmłodszej grupie wiekowej przystąpiono do realizacji zajęć z programu Cittaslow. Głównym celem zajęć było propagowanie wolniejszego trybu życia, jako alternatywy wobec wielkomiejskiego pośpiechu. Podczas wspólnych zabaw dzieci zapoznały się z historią głównego bohatera Ślimaka Maciusia, który wraz z nimi poznawał najciekawsze zakątki i zabytki Sępopola. Najmłodsi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamienili się w malutkie ślimaki, wykonali ekologiczny pojazd, którym nasz bohater mógł podróżować oraz stworzyli plakat zachęcający do odwiedzania naszej miejscowości. Uczniowie klas I-III dyskutowali na temat zachowania bohaterów opowiadania "Ślimak Maciuś" i wyciągali wnioski. Podawali swoje propozycje miejsc w Sępopolu, gdzie można odpocząć, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym, czy też sportowym. Odbyli również wycieczkę do tych miejsc. Dzięki przeprowadzonym zajęciom wszyscy uświadomili sobie,
że ciągły pośpiech nie służy nikomu i warto się zatrzymać aby z kimś porozmawiać, zastanowić się, pomyśleć, odpocząć i zregenerować umysł i ciało.

K. Ilnicka

Zdjęcia...

Uczniowie klasy pierwszej i klas drugich w pierwszą jesienną wycieczkę wybrali się do Stadniny Koni w Liskach. Celem wyjazdu było zwiedzanie stadniny oraz poznanie trybu życia i zasady żywienia zwierząt hodowlanych jakim są konie. To w tej stadninie powstała rasa koni szlachetnych, która długo uważana była za jedną z najcenniejszych w Europie r11; konie trakeńskie. Tu w starych stajniach są niezwykłej urody klacze i ogiery, których rodowody sięgają XVIII wieku. Dzięki uprzejmości pana prezesa stadniny i trafnego przekazu przez pracownika stadniny, dzieci poznały nazewnictwo związane z hodowlą koni, nauczyły się odróżniać cztery rodzaje ich maści, poznały wygląd stajni, a także zobaczyły ubiór dla jeźdźca i sprzęty w jakie powinien być osiodłany koń. Pan przewodnik rozbudził w nas ciekawość identyfikacji konia: dowiedzieliśmy się, że są różne dodatkowe odmiany umaszczenia na głowie i kończynach. Te, które występują na głowie konia to gwiazdka - mały biały znak umieszczony na czole, strzałka - wąski pasek białej sierści na grzbiecie nosa, zaś na kończynach koni różne formy zabarwienia ich nóg to np. skarpetki - biała sierść nad kopytem.
Po ciekawej lekcji z hodowli koni udaliśmy się na ognisko przygotowane przez rodziców. Nie zabrakło również świetnej zabawy na placu zabaw.

Wychowawczynie dziękują prezesowi stadniny panu Paul Antonii za możliwość zwiedzania Stadniny Koni, a rodzicom za pomoc w organizacji pobytu w Liskach.

K. Wierzbowska

Zdjęcia....

Tradycyjnie 26 września uczniowie klas III Gimnazjum uroczyście słowami: "przejmując miejsce pamięci pod swoją opiekę dołóżcie wszelkich starań dla utrzymania obiektu w należytym porządku godnym tego miejsca" przekazali opiekę nad Pomnikiem Ofiar Niemieckiego Nazizmu w Sępopolu uczniom klas II gimnazjum.
Uczniowie klas II zapalili znicze i złożyli wieniec. Od tej pory to oni przez cały rok będą opiekować się tym ważnym dla naszej społeczności lokalnej miejscem.

Zdjęcia ...
W piątek, 30 września obchodziliśmy klasowy Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla chłopców wiele ciekawych konkurencji. Zabawa rozpoczęła się od przyszywania guzików. Następnym zadaniem było dopasowanie nazwiska zawodnika do klubu piłkarskiego, w którym gra, chłopcy również rozpoznawali marki samochodów. Na koniec zjedli cytrynę bez "kwaśnej" miny. Każdy uczestnik konkursu wygrał, dlatego za swoje zmagania otrzymali oryginalne medale własnoręcznie wykonane przez dziewczynki i drobne nagrody zakupione przez rodziców. To była udana zabawa.

M. Płatek
Zdjęcia ...
30 września w naszej grupie świętowaliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA. Ów dzień obchodziliśmy pod hasłem "Jesteśmy dżentelmenami - jesteśmy super Chłopakami!". Nie obyło się bez dobrej zabawy oraz wielu zadań do wykonania przez naszych panów. Nasi chłopcy zostali poddani następującym próbom:
1. Próba odwagi
2. Próba cierpliwości
3. Próba wiedzy
4. Próba siły
Na koniec dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, które samodzielnie dla nich przygotowały.

B. Kondej

Zdjęcia ...
Fundacja Pro Liberis et Arte z początkiem 2016 roku w ramach swojej działalności rozpisała kolejną edycję konkursu. Tym razem ideą przedsięwzięcia, zaproponowanego licznym szkołom gimnazjalnym, z terenu naszego województwa, było przygotowanie przez młodzież biznes planu oraz reklamy radiowej. W tegoroczne szkolenie zaangażowali się wolontariusze Fundacji Rozwoju Michelin, pracownicy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM oraz Radia Olsztyn, oraz Rotary Club Bartoszyce- Lidzbark Warmiński
Dnia 12 maja 2016 roku zorganizowano szkolenie pt. 'Biznes Plan', w którym udział wzięli uczniowie szkół z Kraszewa, Wojciech, Purdy, Bezled oraz Sępopola. Miejscem spotkania był Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. Tak właśnie tegoroczny konkurs 'Myśl ekonomicznie - Biznes się kręci' organizowany przez Fundacja Pro Liberis et Arte wszedł w etap realizacji. Szkolenie było prowadzone przez Lidię Gut oraz wolontariusza Michelin Grzegorza Chrapowickiego. Dodatkowo uczniowie nauczyli się jak stworzyć dobrą reklamę swojej działalności. Pani Dr Magdalena Szydłowska z Radia Olsztyn i Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM pokazała, co musi być w niej zawarte i jak ją nagrać.
Poziom, rozmach i innowacyjność projektów przygotowanych przez młodzież przerósł oczekiwania trenerów i organizatorów. Wybór zwycięzcy był bardzo trudny. Jury, składające się z profesorów, menedżerów, dyrektorów radia stanęło przed niezmiernie trudnym zadaniem.
Jakie to były projekty:
Bezledy - Sołtysowy Gaj
Kraszewo - "rAnimki"
Purda- Imagine Art
Sępopol - Cooking Room
Wojciechy - Spółdzielnia Uczniowska "Wojtek"
Gala zwycięzców, połączona ze stałą inicjatywą dnia międzynarodowego odbyła się w Wojciechach. 17 czerwca, zorganizowano Dzień Niemiecki. Podczas tego dnia wolontariuszki Fundacji Borussia przygotowały wiele interesujących zabaw ruchowych dla dzieci, lokalna społeczność Wojciech gotowała dania polskie, a panie z Mniejszości Niemieckiej raczyły wszystkich daniami kuchni niemieckiej. Nie zabrakło akcentów muzycznych. Nauczycielki ze Szkoły Muzycznej w Olsztynie oraz Szkoły Muzycznej w Dywitach rozruszały muzycznie młodzież. Tańczył i śpiewał również zespół Mniejszości Niemieckiej Saga oraz lokalny zespół Wojcieszanie.
Po wielu atrakcjach odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród konkursu ekonomicznego "Biznes się kręci". I choć pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum w Purdzie ze swoim projektem "Imagine Art", to wszystkie projekty zasługują na wyróżnienie. I w związku z tym 30 września w Dniu Chłopaka w nagrodę uczniowie pojechali na wycieczkę do Warszawy do Centrum Naukowego Kopernik. Było to możliwe dzięki wsparciu Rotary Club Lidzbark Warmiński i Bartoszyce. Za co serdecznie dziękujemy!.


Zdjęcia ...

Z okazji Święta drzewa, które jest obchodzone 10 października uczniowie klasy II b wśród okolicznych drzew zorganizowali czytanie drzewom wiersza D.Gellner "Las", rozpoznawali zebrane liście, wyszukiwali ciekawe okazy do opisu oraz wykonali "własnoręcznie" jesienne drzewo.

H. Petrecka-Wrzosek

Zdjęcia...
"To brak wiary w siebie sprawia, że ludzie boją się podejmowania wyzwań" - Muhammad Ali
Na szczęście grupie ludzi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz Urzędu Miasta w Sępopolu takiej wiary nie zabrakło i podjęli wyzwanie. Zorganizowali wymianę młodzieży polsko-rosyjskiej pod hasłem: rNic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia. "Zabawmy się w futurologa. Dom i miasto przyszłości - nasze wizje". Cele były ważne: rozwijanie kontaktów rówieśniczych, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów. W jaki sposób je osiągnięto? Poprzez umożliwienie młodzieży szkół partnerskich (z Sępopola, Kaliningradu i Piriesławska) wyartykułowania własnych wyobrażeń odnośnie przyszłości, poznania osiągnięć naukowych, zwiedzenia miast i szkół najbliższych sąsiadów.
Wszystko rozpoczęło się 3 października zajęciami integracyjnymi w Pieriesławsku. Młodzież szybko zawiązała nić porozumienia podczas zabaw m.in. w "zajciki" i "razciapę". Dobry humor nie opuszczał jej także podczas ogniska, na którym zaprezentowała swoje szkoły po angielsku. Był to też dzień pierwszych warsztatów futurologicznych, w czasie których młodzież zaprezentowała w formie scenek i plakatów swoje wizje nowoczesnej szkoły.
Część pomysłów jak za dotknięciem magicznej różdżki urealniła się już następnego dnia podczas wizyty w Szkole Przyszłości w Isakowie. Młodzi byli pod wrażeniem stosowanych tam technologii informacyjnych, laboratoriów chemicznych i fizycznych, pracowni technicznych, designu i cookingu, ale także stosunków między uczniami i nauczycielami oraz niezwykle zaangażowanego Samorządu Szkolnego.
Spodobał im się także Kaliningrad - miasto techniki i natury. Chłonęli wszystko - począwszy od przepysznych gofrów i mnóstwa rozrywki w Parku Młodości, poprzez relaks w ogrodzie botanicznym i zoologicznym, aż do ogromnej porcji wiedzy i nowinek technologicznych w parkach naukowo-technicznych (np. w Fabryce- Buffa). Zajęcia interaktywne w Centrum Atomowej Energii nie tylko otworzyły oczy młodzieży na blaski i cienie tego sektora gospodarki, ale przede wszystkim były przykładem świetnie zorganizowanej, nowoczesnej lekcji fizyki (a także chemii i angielskiego).
Ostatni dzień pobytu w Rosji przebiegał pod hasłem ,,Nasza wizja szkoły przyszłości'. Polsko-rosyjskie zespoły przygotowały bardzo ciekawe propozycje. Wykazały się przy tym kreatywnością i innowacyjnością. Bariera językowa? Nikt takiej nawet nie zauważył!
Odbyło się także uroczyste podsumowanie tej części projektu. Wszyscy byli pod niezwykle silnym wrażeniem występów gospodarzy. Urzekli oni gości swoim zaangażowaniem, wrażliwością artystyczną i talentami. Niejednemu łza się w oku zakręciła.
Podobnie przy pożegnaniu po pierwszej części projektu, tylko tym razem nie jedna, ale całe mnóstwo łez. Już wtedy było wiadomo, że bezpośrednie kontakty młodzieży były najlepszą formą do realizacji założonych celów ( pomimo tego, że "Decyzja oswojenia niesie za sobą ryzyko łez" - Antoine de Saint-Exupéry).A po tygodniu?
Ponownie spotkano się na ognisku, tylko tym razem w Sępopolu. Tu po raz pierwszy młodzież usłyszała o idei miast Cittaslow, o tym jak Sępopol wpisuje się w ten ruch oraz jakie działania służące poprawie efektywności energetycznej podejmuje szkoła.
Przedłużeniem tego wątku był kolejny dzień. Młodzi zwiedzali miasta należące do ruchu Cittaslow: Bartoszyce oraz Lidzbark Warmiński. Wszyscy byli pod wrażeniem spotkania z włodarzami tego drugiego miasta i jeszcze długo wspominali ich tam bardzo ciepłe przyjęcie. Poznali odmienne pojmowanie nowoczesności w życiu Lidzbarka, gdzie świadomie zwalnia się rytm miejskiego życia, dba o zrównoważony rozwój i poprawia efektywność energetyczną z zachowaniem dbałości o środowisko.
W Lidzbarku Warmińskim młodzież otrzymała także wspaniałą lekcję historii na zamku biskupów, a w nagrodę mogła aktywnie wypocząć w Termach Warmińskich.
Połączeniem zdobywania wiedzy odnośnie nowinek technologicznych, które mają zastosowanie we współczesnym świecie oraz nietuzinkowej rozrywki była także wycieczka szlakiem gdyńskiego modernizmu ( a zwłaszcza wizyta w Centrum Nauki "Eksperyment"). Dzięki bardzo otwartej na młodych ludzi, profesjonalnej przewodniczce (i tłumaczce jednocześnie) uczestnicy wymiany zdobyli mnóstwo wiedzy o historii Gdyni, ale mogli także zobaczyć jej współczesne piękno i nowoczesność oraz niezwykłą przyrodę (chociażby morze w czasie sztormu).
Myśl o połączeniu świata nauki, techniki i przyrody wyraźnie spodobała się młodzieży, bo ewidentnie widać ją było w efektach prac kolejnego dnia. A rozpoczął się on warsztatami języka angielskiego z wykorzystaniem TIK w Gimnazjum w Sępopolu. Kolejny raz sprawdziło się, że umiejętnie zaplanowana i przeprowadzona lekcja dostarcza nie tylko mnóstwa wiedzy, ale także można się w jej czasie świetnie bawić. Powstały interesujące prezentacje "Dom moich marzeń" w trzech wersjach językowych (angielskim, rosyjskim i polskim).
Uwieńczeniem dnia był wykład szkolnego dietetyka o odżywianiu oraz wiele radości podczas przygotowywania i konsumpcji wspólnej, zdrowej kolacji.
A na koniec? Uroczysta (bo uświetniona udziałem zaproszonych gości) prezentacja wyników prac młodzieży nad zadaniem, którego początkiem był wspólny spacer i zwiedzanie Sępopola już pierwszego dnia pobytu. Wtedy to uczniowie odnaleźli i sfotografowali w mieście kilka miejsc, które chcieliby unowocześnić zgodnie z przekonaniami, których nabyli w czasie realizacji projektu. Ich pomysły były odważne z jednej strony, ale także racjonalne z drugiej.
Widać było, że młodzi ludzie z Polski i Rosji podobnie postrzegają świat, podobnie marzą i planują przyszłość, że więcej ich łączy niż dzieli, a swoją postawą i wzajemnym odnoszeniem się do siebie przyczynią się do zbudowania pozytywnych, partnerskich relacji.
A czyż nie to było najważniejsze w tym projekcie?


Zdjęcia - pobyt w Rosji

Zdjęcia - pobyt w Polsce


14 X 2016 r. świętowaliśmy jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej w Sępopolu. Licznie przybyłych gości i społeczność szkolną powitały już od zewnątrz wyeksponowane zdjęcia, które niczym kamienie milowe ilustrowały najważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Na specjalnie przystrojonych szkolnych korytarzach wyłożono kroniki klasowe, drużynowe, wyeksponowano dawne szkolne atrybuty. Wzrok zwiedzających przyciągały duże fotografie kadry pedagogicznej z różnych okresów, a także prezentacja multimedialna na temat życia szkolnego przez lata.
Podczas uroczystej akademii przybyłych powitała dyrektor szkoły Irena Bujalska, wygłaszając okolicznościowe przemówienie (w załączeniu). Na nasze zaproszenie odpowiedzieli: władze miasta, przedstawiciele nadzoru i różnych instytucji wspierających, emerytowani i obecni nauczyciele i pracownicy, rodzice, uczniowie, absolwenci.
W Dniu Edukacji Narodowej zgodnie z tradycją pracownicy szkoły otrzymali Nagrody Dyrektora za osiągniecia w minionym roku. Pewną nowością, ale za to kluczową, stało się pasowanie na ucznia 9 pierwszoklasistów. Ta nieliczna grupa najmłodszych uczniów na oczach zaproszonych gości najpierw zaprezentowała się w piosenkach, tańcu, wygłaszaniu tekstów z pamięci, a następnie złożyła ślubowanie i dostąpiła aktu pasowania. Bardzo dobrze zaprezentował się chór, składający się z absolwentów będących w różnym wieku. Chór pod batutą pana Krzysztofa Łuszczyka przeprowadził zebranych przez lata istnienia szkoły, prezentując wiązanki piosenek i tym samym wywołując wspomnienia, młodość i chęć wspólnej zabawy, szczególnie wśród starszej publiczności.
Do oklasków i uśmiechu skłoniły poczynania dwóch drużyn, które rywalizowały w konkursie ,,Kocham Cię, Szkoło!". Zastosowana formuła konkursu ,,na żywo" zarówno dla uczestników, jak i publiczności stwarzała okazję do przypomnienia historii szkoły, przywołania tekstów literackich z dawnego kanonu lektur, ale też poznania specyfiki współczesnej szkoły. Z przyjemnością przemieszczaliśmy się w czasie wraz z uczniami prezentującymi szkolną modę. Zwyciężyła reprezentacja klasy IVb składająca się z: uczennicy Michaliny Kowalewskiej, wychowawczyni- pani Marzeny Wolińskiej- Łosiewicz, emerytowanej nauczycielki pani Józefy Adamowicz i rodzica- pani Justyny Kożuch
Finałowa piosenka w wykonaniu absolwentki-nauczycielki pani Beaty Kondej porwała wszystkich do wspólnego śpiewania i jeszcze długo w sali gimnastycznej pobrzmiewały słowa:
"Przez Twe mury, Twe mury szerokie oszalałem
słońce, gwiazdy dziś Tobie oddały cały blask
a ja serce swe młode, gorące Ci oddałem
Tak zakochać się można w swej szkole tylko raz".


Następnie zebrani udali się na przechadzkę po szkole, wyrażali uznanie za wygląd i wyposażenie klas, zatrzymywali się i trzymając szkolne kroniki, wspominali, wspominali, wspominali. Wspólny obiad to kolejna okazja do rozmów, składania gratulacji i podziękowań. Wydane na tę okoliczność zbiór wywiadów z absolwentami i fotoksiążka ,,Kocham Cię, Szkoło!" a także buttony z jubileuszowym logo jeszcze długo będą przypominać o uroczystości 70-lecia Szkoły Podstawowej w Sępopolu.
Wyrażamy gorące podziękowanie wszystkim przybyłym za udział i współtworzenie historii szkoły.


Przemówienie p. Ireny Bujalskiej Dyrektora ZSP w Sępopolu

Życzenia z okazji jubileuszu


Zdjęcia z uroczystości ...


Materiały powstałe z okazji jubileuszu szkoły:


Wspomnienia o Państwu Sienkiewiczach - pierwszych Dyrektorach Szkoły Podstawowej w Sępopolu

Wspomnienia pani Jadwigi Szpili - Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sępopolu 1975-1992


Wspomnienia pani Doroty Góreckiej - Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sępopolu 1992-1999


Wspomnienia pani Ireny Bujalskiej - obecnej Dyrektor Szkoły Podstawowej


Wspomnienia p. Teresy Jaglińskiej- jednej z pierwszych uczennic Szkoły Podstawowej w Sępopolu.

Wywiady z absolwentami szkoły przygotowane przez uczniów klas piątych


W październiku uczniowie klas II SP odwiedzili szkolną bibliotekę, aby przypomnieć sobie podstawowe wiadomości związane z czytelnią, wypożyczalnią i oczywiście obowiązkami czytelnika. Okazało się, że pamięć ich nie zawodzi i na wszystkie pytania odpowiedzieli wzorowo. Podczas wizyty dzieci mogły już oficjalnie wypożyczyć wybraną przez siebie książkę. Drugoklasiści otrzymali także bojowe zadania-uczniowie kl. II B - pokolorowanie ilustracji dotyczących najsłynniejszych baśni, a uczniowie kl. II A zmagali się z wykonywaniem papierowej dyni nawiązującej do omawianej na zajęciach baśni "Kopciuszek". Efekty ich pracy były niesamowite. Dzieci zapewniały bibliotekarkę, że na pewno często będą odwiedzały bibliotekę. Trzymam je za słowo.

M. Rynkiewicz

Zdjęcia ...

Uczniowie klasy pierwszej w październikowy poranek wybrali się do miejsca niezwykle kolorowego i pachnącego jakim jest kwiaciarnia. Celem wycieczki było rozpoznawanie kwiatów ciętych, doniczkowych, jesiennych i całorocznych, poznanie warunków przechowywania i pielęgnacji tych roślin. Kwiaciarnia jest niezwykle interesującym miejscem, ponieważ bez względu na porę roku zawsze możemy znaleźć w niej mnóstwo żywych kwiatów, pełnych niesamowitych barw. W rozmowie z właścicielką kwiaciarni p. Ewą Siekierzycką uczniowie dowiedzieli się, skąd się biorą kwiaty w kwiaciarni, w jaki sposób należy je pielęgnować, by pięknie rosły, jakie narzędzia potrzebne są do pracy florystki układającej bukiety i kwiatowe kompozycje. Pani Ewa pokazała dzieciom w jaki sposób sama komponuje bukiety i jakich elementów dodaje do przybrania.
Dzieci z zainteresowaniem oglądały znane i nieznane dotąd kwiaty, porównywały ich wygląd, nazywały części rośliny. Na zakończenie spotkania p. Ewa obdarowała wszystkich drobnymi upominkami.
Dziękujemy pani Ewie Siekierzyckiej za poświęcony swój czas w jej kolorowym sklepie. Dzięki tej wizycie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą wielobarwnych roślin.

Krystyna Wierzbowska

Zdjęcia ...

18.10.2016r. nasze przedszkole odwiedził Pan Policjant Z Posterunku Policji w Sępopolu. Policjant przeprowadził prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne numery alarmowe tj.112 i 997. Nasz gość przypominał również o korzyści noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się opowiadania o codziennej pracy Policjanta oraz demonstracja sprzętu policyjnego. Na zakończenie spotkania, Pan Policjant obdarował dzieci upominkami w postaci odblasków, a przedszkolaki dziękując za cenne rady wręczyły słodki upominek. Dzięki takim spotkaniom dzieci na pewno nie będą obawiały się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom z osobą, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

K. Ilnicka

Zdjęcia ...

W tym roku w ramach VIII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, młodzież naszego gimnazjum miała możliwość aktywniej włączyć się w zadania przygotowujące ich do świadomego wejścia na rynek pracy.
W poniedziałek 17 października br. uczniowie klas III gimnazjum zmagali się z niełatwymi pytaniami dotyczącymi rynku pracy. W quizie wiedzy z tego zakresu zwyciężyła drużyna klasy IIIb w składzie: K. Siudek, A. Pawłowska, P. Dąbrowski i B. Szyndler.
Zadaniem uczniów klas pierwszych i drugich było podjęcie rozmów z rodzicami i innymi członkami rodzin, na temat wykonywanych przez nich zawodów. Chętni uczniowie wykonali plakaty pod hasłem "Zawodowy rodzic", prezentujące wybrany zawód wraz z opisem.
18 października br. grupa 25 zainteresowanych uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej pod hasłem "Zawodowo o zawodach". Uczniowie odwiedzili firmę W-M Glass - produkującą elementy szklane do mebli i architektury oraz zakład "CORAB" produkujący m.in. anteny satelitarne i naziemne. Oba przedsiębiorstwa znajdują się w Bartoszycach i należą do Warmińsko- Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki uprzejmości kierownictwa obu zakładów młodzież mogła zapoznać się ze specyfiką stanowisk pracy w tych firmach na wszystkich etapach produkcji. Być może to doświadczenie wpłynie na przyszłe wybory edukacyjno- zawodowe gimnazjalistów.

Zapraszam do odwiedzenia zakładki Doradca zawodowy

K. Stankiewicz

Zdjęcia ...
31.10.2016 r jest w ZSP w Sępopolu dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu nie organizuje się dowozu uczniów do szkoły. W godzinach 8.00-14.00 w szkole będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci, które w tym dniu nie będą miały zapewnionej opieki w domu.

Dnia 25.10.2016r uczniowie klas drugich oraz klasy pierwszej udali się do Gospodarstwa Rolnego Państwa Eweliny i Marcina Oleszkiewiczów w Romankowie.
W trakcie wizyty uczniowie mieli możliwość bliższego poznania trudnej i odpowiedzialnej pracy rolnika. Poznali gospodarstwo wiejskie z jego zabudowaniami gospodarczymi. Państwo Oleszkiewiczowie trudnią się hodowlą bydła, dlatego też uczniowie mieli możliwość dokładnego obejrzenia obory, dowiedzieli się ciekawych rzeczy o hodowli krów: dlaczego każda krowa, jałówka czy cielęta mają w uszach kolczyki z numerami, co to jest "Paszport", a także dlaczego nie można podawać zwierzętom trawy z pleśnią. Zagadką dla uczniów była namalowana na czole krowy kolorowa kreska oraz opaska na nodze. Uczniowie bacznie obserwowali zwierzęta i zadawali wiele pytań gospodarzom. W trakcie rozmowy z właścicielami gospodarstwa dowiedzieli się jakie znaczenie dla człowieka ma hodowla bydła, poznali dawne i obecne sposoby udoju krów. Na wszystkie pytania bardzo cierpliwie odpowiadała pani Ewelina. Atrakcją dla uczniów było także oglądanie maszyn rolniczych wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym.
I chociaż pogoda nam nie pozwoliła na pieczenie kiełbasek przy ognisku, to dzięki wielkiej uprzejmości gospodarzy mogliśmy posilić się kiełbaskami pieczonymi w piekarniku.
Wychowawcy wraz z uczniami dziękują Państwu Ewelinie i Marcinowi Oleszkiewiczom za ciekawą lekcję przyrody, która przybliżyła uczniom pracę rolnika.

L. Basiukiewicz

Zdjęcia...Ostatni czwartek października przebiegał w najmłodszej grupie wiekowej pod hasłem "Zabawa Halloween". Dzieci przyszły przebrane za duszki, czarownice, sympatyczne wampiry lub ukryły twarze za maskami. Atrakcją dnia była impreza taneczna, przygotowana przez starsze koleżanki i kolegów, podczas której dzieci uczestniczyli w licznych konkursach, zabawach i tańcach. Taniec z balonem, konkurs na najładniejszy strój, wyłonienie króla i królowej Halloween to tylko kilka przykładów świetnej zabawy. Punktem kulminacyjnym spotkania były zabawy przy muzyce, tańce i pląsy przeplatane słodkim poczęstunkiem. Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z amerykańskim świętem.

K. Ilnicka

Zdjęcia ...

Uczniowie klasy Ia i IIa udali się na Placówkę Straży Granicznej w Sępopolu, gdzie mieli okazję poznać jak wygląda takie miejsce, kto tam pracuje oraz zobaczyć z bliska sprzęt i uzbrojenie.
Plut. SG Anna Pawelec w bardzo serdeczny i profesjonalny sposób przybliżyła naszym uczniom specyfikę swej służby oraz zapoznała z wykorzystywanym w pracy sprzętem. Opowiedziała o głównych zadaniach SG tj: o sposobach ochrony granicy państwa i kontroli ruchu granicznego. Na podstawie przygotowanej makiety uczniowie poznali znaki graniczne.
Wiele emocji wzbudziło u naszych uczniów stanowisko ze sprzętem, który na co dzień używają funkcjonariusze: ubrania ochronne, broń, lornetka, kamizelka kuloodporna, hełm. Wielką frajdą było dla uczniów trzymać w rękach prawdziwy karabin.
Mimo różnorodności, jakie widziały dzieci, również dużym zainteresowaniem cieszyły się pojazdy specjalne, którym mogli przyglądać się z bliska, a nawet do niektórych wejść: terenowy samochód Land Rower, czterokołowy motocykl TRX, łódź patrolowa oraz zwykłe motocykle i rowery.
Uczniowie opuszczali Placówkę Straży Granicznej pod dużym wrażeniem. Była to dla nich bardzo atrakcyjna lekcja, a przy tym niepowtarzalna okazja do poznania tajników trudnej i odpowiedzialnej służby.
W drodze powrotnej do szkoły uczniowie wraz z wychowawcami nie zapomnieli także zapalić zniczy i minutą ciszy uczcić pamięć ofiar nazizmu przy pomniku podobozu KL.Stutthof.

L. Basiukiewicz, K. Wierzbowska

Zdjęcia...
Zajęcia warsztatowe z udziałem rodziców i dzieci z grup przedszkolnych
w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Sępopolu

W roku szkolnym 2016/ 2017 nasza szkoła przystąpiał do projektu " Jedzmy Odpowiedzialnie- Eat Responsibly", realizowanego przy współpracy z organizacjami z 9 krajów na całym świecie. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Głównym celem jest promowanie postaw i podejmowanie działań w kierunku zrównoważonej konsumpcji w kontekście rozwoju globalnego. Świadoma konsumpcja, to także dobrze zbilansowana dieta w której pojawiają się warzywa i owoce, ale też wykorzystuje się zioła stanowiące naturalne antidotum na jesienne przeziębienia. Przystępując do realizacji zadań w ramach "Jedzmy Odpowiedzialnie", a także przystępując do ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc", we wszystkich grupach przedszkolnych w poniedziałek 07.11 2016r odbyły się zajęcia z udziałem rodziców. Zajęcia rozpoczęły się od przedstawienia przygotowanego przez grupę 5- latków: " Na Straganie". Następnie wszyscy uczestnicy warsztatów mogli własnoręcznie skomponować sobie smaczny i zdrowy posiłek. Była to też okazja do degustacji smakołyków przyrządzonych przez rodziców, którzy włączyli się do naszej akcji przygotowując posiłki z dodatkiem ziół i niestandardowych warzyw ( rozmaryn, jarmuż, topinambur...).
Nauczycielki grup przedszkolnych

Zdjęcia ...
Ze względu na ciekawą ofertę MGDK w Sępopolu z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości w dniu 10 listopada 2016 r. spotkanie z rodzicami zostaje przeniesione na 16 listopada 2016 r.
O godzinie rozpoczęcia zebrań poinformują już indywidualnie wychowawcy klas.

8 Listopada 2016 r. w klasach I-III SP odbyło się coroczne święto zdrowego żywienia
"Śniadanie daje moc". W jego organizacji pomogli oczywiście rodzice, którzy przygotowali
moc śniadaniowych atrakcji. Na stołach w miejscu na którym zwyczajowo leżą podręczniki
i przybory szkolne królowały zdrowe i smaczne potrawy śniadaniowe. Zanim spożyliśmy
ten smakowity posiłek wykazaliśmy się wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania
i przypomnieliśmy o znaczeniu śniadania w codziennej diecie. Wszystkim śniadanie
bardzo smakowało, zjedliśmy je chętnie i w miłej atmosferze. Będziemy się starać,
aby każde nasze śniadanie było zdrowe i smaczne, gdyż wiemy, jak jest ważne
dla naszego zdrowia i prawidłowego rozwoju.

I. Kuniej

Zdjęcia ...

Odpowiedzialność i obowiązkowość, to temat omawiany przez dzieci z oddziału przedszkolnego w trakcie zajęć zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską w Sępopolu. 10 listopada 2016 r. dzieci korzystając z zaproszenia pracowników biblioteki miały okazję wysłuchać fragmentów książki "Basia i odpowiedzialność" Wydawnictwa Egmont. Treść książki okazała się doskonałą formą przypomnienia i utrwalenia zasad postępowania każdego człowieka bez względu na jego wiek.
Dorota Wobolewicz

Zdjęcia ...

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości".
Józef Piłsudski


Zgodnie z tradycją szkoły, we współpracy z duszpasterzami parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Sępopolu, 10 listopada nasza społeczność uczestniczyła we Mszy za Ojczyznę, upamiętniającej 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ważnym momentem podczas nabożeństwa był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów i wychowawców klas czwartych. Przypomniał on nam wszystkim czyny naszych przodków, rolę Ojczyzny w życiu każdego człowieka i zachęcił do refleksji na temat współczesnego patriotyzmu.
Serdecznie dziękujemy za uświetnienie naszej uroczystości przedstawicielom Urzędu Miejskiego i Placówki Straży Granicznej w Sępopolu oraz Radzie Rodziców.

Zdjęcia ...
Ważnym wydarzeniem w życiu uczniów klas pierwszych naszego Gimnazjum była dzisiejsza uroczystość ślubowania. W części oficjalnej, po złożeniu roty ślubowania, stali się oni pełnoprawnymi uczniami i otrzymali Kodeksy praw i obowiązków ucznia ZSP w Sępopolu. W części artystycznej zaprezentowali swoje zespoły klasowe i wzięli udział w quizie o Gimnazjum przygotowanym przez drugoklasistów.

Życzymy Wam drodzy Pierwszacy, abyście uwierzyli w swoje możliwości, z chęcią zgłębiali tajniki wiedzy i nie bali się podejmować różnych wyzwań. Niech każdy dzień spędzony w szkole przynosi Wam wiele radości i satysfakcji.

Zdjęcia ...

14 listopada w SP w Ponikach odbył się III Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowali:
- Piotr i Wojciech Łuszczyk w piosence "Przybyli ułani"
- Kinga Arodź w piosence "Piechota".
Gratulujemy.
Zdjęcia...
Kolejne spotkanie z Panią Muzyką już za nami. Tym razem przenieśliśmy się do Łysej Góry wprost do zamku czarownic. Główny bohater Szkieletor poszukiwał żony, kandydatek na to stanowisko było mnóstwo i wybór był trudny. Po długich rozterkach wybrał tą jedyną. Odbyło się huczne wesele, na którym bawiły się wszystkie dzieci z naszej grupy. Przy okazji świetnej zabawy poznaliśmy dwa nowe instrumenty: fagot- instrument z rodziny dętych drewnianych oraz puzon- instrument z rodziny dętych blaszanych.

K. Ilnicka

Zdjęcia ...

Na powyższe pytanie można stanowczo odpowiedzieć: "Tak", bo w szkolnej bibliotece zawsze jest coś nowego i ciekawego. Przy współpracy szkolnego koła teatralnego, które bierze udział w projekcie "PoczytajMy" dla maluchów zostały przygotowane zajęcia, podczas których mogły one wykonać, wzorując się na pionierach tego wynalazku, czyli Chińczykach, swój własny papier czerpany. Nie były to jednak zwykłe kartki. Zostały one wzbogacone wtopionymi w nie roślinami, a dokładnie ziołami, bo nadrzędnym celem kilku spotkań było stworzenie -w ramach programu "Jedzmy zdrowo i odpowiedzialnie" "Klasowej księgi smaków i zapachów". Ta autorska książka miała również zawierać materiały, które dzieci przygotowywały w domach ze swoimi rodzicami. Nie mogło się jednak obejść bez wprowadzenia do tematu dotyczącego warzyw, owoców i ziół. Wspomogły nas w tym pluszami- świeżaki, które świetnie nadawały się do utrwalenia nazw warzyw i owoców a także potraw, jakie można byłoby z nich wykonać. Kolejny etap zajęć polegał na składaniu książki, w związku z czym dzieci zapoznały się z etapami drogi książki, jaką musi ona pokonać, aby trafić do czytelnika. Następnie młodzi autorzy podpisali się na karcie tytułowej swojego dzieła. Dziewczęta biorące udział w projekcie nie tylko pomagały dzieciom we wszystkich zadaniach, ale przygotowały również inscenizację utworu Jana Brzechwy "Na straganie". Aby urozmaicić swój występ, zaprojektowały uprzednio medaliony prezentujące warzywo, w którego rolę się wcielały. Dzieci słuchały z zaciekawieniem zabawnego występu swoich starszych kolegów i koleżanek, a następnie złożyły im gratulacje. "Klasową księgę smaków i zapachów" można zobaczyć w bibliotece.

M. Rynkiewicz

Zdjęcia...

W piątek 18 listopada grupa pięciolatków gościła swoich młodszych kolegów z grupy przedszkolnej. W czasie naszego spotkania byliśmy świadkami inscenizacji wiersza Jana Brzechwy pt. "Na straganie". Oczywiście nie obeszło się bez tańca i śpiewu, za swój występ aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

B. Kondej

Zdjęcia ...

20 listopada obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W grupach przedszkolnych oraz wszystkich klasach I-III odbyły się zajęcia dotyczące tego zagadnienia. Poświęciliśmy czas, aby przybliżyć tę tematykę, porozmawiać, podyskutować. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą na temat swoich praw. Dzieci chętnie wypowiadały się na ich temat, podawały przykłady ze swojego doświadczenia o sytuacjach, gdy prawa dzieci są łamane. Wśród praw najczęściej pojawiały się:
- prawo do szacunku i godności
- prawo do niewiedzy
- prawo do zabawy i odpoczynku
- prawo do tajemnicy
- prawo do miłości i czułości
- prawo do opieki zdrowotnej
Uczniowie ze starszych klas oraz najmłodsi wykonali indywidualnie lub w zespołach prace plastyczne poświęcone prawom dziecka, w których przedstawili te, które dla nich są ważne. Dowiedzieli się o międzynarodowym obowiązującym dokumencie- Konwencji o Prawach Dziecka. Wiedzą również do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy ich praw są łamane. Poznali instytucję Rzecznika Praw Dziecka. Na zakończenie w niektórych grupach rozwiązano quiz ze znajomości praw dziecka. On potwierdził, że dzieci znają część swoich praw, jednak co smuci, prawa te nie zawsze są przez dorosłych przestrzegane.

K. Ilnicka

Zdjęcia ...
W piątek 25 listopada w grupie przedszkolnej obchodzony był Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola swoje ukochane pluszowe misie, do których można się przytulić, powierzyć im swoje tajemnice, uronić łezkę... Po śniadaniu dzieci udały się do biblioteki miejskiej, w której pani Danusia i pani Grażynka zapoznały przedszkolaki z historią pluszowego misia, przeczytały fragmenty książeczek o misiach z różnych stron świata, dzieci wzięły również udział w konkursach i zabawach ruchowych. Na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane słodkim upominkiem oraz otrzymały certyfikat Przyjaciela Pluszowego Misia.

H. Szturo

Zdjęcia ...

W środę 23 listopada dzieci z grup przedszkolnych naszej placówki uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez funkcjonariuszy Policji w Bartoszycach. Dzięki życzliwości komendanta policji dzieci miały możliwość zwiedzić Powiatową Komendę. Obejrzały pojazdy policyjne oraz sprzęt służący jednostce kryminalnej. W trakcie tej wycieczki przedszkolaki wysłuchały też prelekcji na temat bezpieczeństwa na drodze. Zwieńczeniem zajęć było wręczenie dzieciom odblasków.
Dorota Wobolewicz


Zdjęcia ...

Strefa rodzicaNasze przedszkole
Współpraca

Projekty
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
right border
unten links unten rechts


1522537 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie