oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Kontakt - szkołaMaj 20 2019 09:19:08
NASZA SZKOŁA
Strona główna BIP
Relacja z realizacji projektuW dniach 21-25 września w szkole gościliśmy uczniów z naszych partnerskich szkół: Szkoły nr 2 z Kaliningradu, Szkoły z Pieriesławskoje i Gimnazjum w Bezledach w ramach projektu "Życie codzienne Polaków i Rosjan". W sumie z naszymi gimnazjalistami 40 uczestników, którzy przez 5 dni wspólnie spędzali czas. W jaki sposób? Pierwszego dnia młodzież integrowała się. Wzajemne poznanie umożliwiła Gra Miejska, warsztaty integrujące oraz ognisko. W wyniku tych działań doszło do Swatki- uczestnicy połączyli się w pary polsko-rosyjskie, które następnego dnia- w niedzielę- wspólnie spędzały czas w domach rodzinnych. Celem tych wizyt było poznanie przez Rosjan polskich tradycji rodzinnych i sposobów spędzania wolnego czasu. W poniedziałek gimnazjaliści z naszej szkoły i z Bezled zaprosili swoich gości na lekcje, aby poznali oni ich życie szkolne. Po południu wszyscy uczestnicy projektu udali się na przejście graniczne w Bezledach. Podczas tej wizyty poznawali specyfikę pracy funkcjonariuszy SG. Swoje wrażenia wyrazili w Gimnazjum w Bezledach uczestnicząc w konkursie plastycznym "Straż Graniczna w moich oczach". Zwyciężyła drużyna ze szkoły w Pieriesławsku. Zakończeniem dnia była miła niespodzianka. Młodzież otrzymała kieszonkowe ufundowane przez Gminę Sępopol. Następnego dnia uczestnicy projektu byli na wycieczce, podczas której zwiedzili Skansen i hutę szkła w Olsztynku, Stare Miasto w Olsztynie, na którym zjedli tradycyjny polski obiad. Ostatni dzień pobytu to czas podsumowań. Młodzież podzielona w zespoły przygotowała materiały w języku polskim i rosyjskim w postaci folderów, prezentacji multimedialnych, plakatów na temat życia codziennego, życia szkolnego Polaków, polskiej kuchni, sposobów spędzania wolnego czasu. Jedna z drużyn opracowała "Drzewko Przyjaźni". Efekty pracy poszczególnych zespołów zostały zaprezentowane podczas spotkania, w którym uczestniczyli goszczący w Polsce nauczyciele z Obwodu Kaliningradzkiego. Ostatnią atrakcją był wspólny pobyt na Stanicy w Stopkach, rejs katamaranem, zabawy i ognisko.

Ciąg dalszy projektu nastąpi na początku października. Tym razem nasza młodzież będzie gościła w szkołach w Pieriesławsku i Kaliningradzie. Życzymy im udanego pobytu.


Galeria zdjęć...


,,Noszą na co dzień mundurki lub elegancki strój, nie siadają na podłodze, na lekcjach korzystają z e-booków i tabletów, uprawiają szkolny ogród, sprzątają klasy" to największe różnice życia szkolnego w Rosji, na które wskazali polscy uczestnicy projektu.

Dobiegł końca II etap polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży. Dziesięcioro naszych gimnazjalistów łącznie z kolegami z Gimnazjum w Bezledach podczas 5-dniowego pobytu w Rosji miało okazję podglądać życie codzienne Rosjan. W tym celu spędzili jeden dzień w domu rodzinnym swojego rosyjskiego partnera oraz w jego szkole, zwiedzili Kaliningrad i Pieriesławsko- miejscowości, w których znajdują się szkoły partnerskie oraz nadmorskie: Jantarnyj i Swietłogorsk. Wrażeń i emocji nie brakowało podczas wizyty w centrum energetyki atomowej czy też muzeum bursztynu. Wszystkim hartu ducha dodała zaprawa ,,prawie" wojskowa, która choć była rywalizacją, to scaliła w trudzie młodych Polaków i Rosjan. Podobnie było podczas pracy nad rezultatami projektu. Młodzież posumowała swoje spostrzeżenia na temat życia rodzinnego i szkolnej codzienności, opracowała przewodnik kulinarny oraz deklarację przyjaźni, a następnie zaprezentowała się publiczności zgromadzonej w auli Szkoły Nr 2 w Kaliningradzie. Kto nie znalazł się wśród gości zaproszonych, a jest zainteresowany efektami projektu, może zapoznać się z prezentacją w zakładce ,,Polsko-rosyjska wymiana".
Uczestnicy projektu zarówno z Polski jak i Rosji są przekonani, że działania, w których brali udział służyły rozwijaniu kontaktów rówieśniczych, przezwyciężaniu uprzedzeń i stereotypów i gorąco wierzą, że możliwa jest przyjaźń pomiędzy rówieśnikami z Polski i Rosji. Wystarczy jedynie spełnić kilka warunków:
 - Utrzymywać ze sobą kontakt (e-mail, telefon, facebook itp.)
 - Poznawać język swoich sąsiadów.
 - Szanować ich kulturę i tradycje.
 - Pomagać sobie nawzajem.
 - Być tolerancyjnym wobec siebie.
 - Wspierać siebie wzajemnie.
 - Łamać stereotypy funkcjonujące w środowisku.


Galeria zdjęć ...
Strefa rodzicaNasze przedszkole
Współpraca

Projekty
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
right border
unten links unten rechts


1522513 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie